E.T. - Mimozemšťan: Kdo si zahrál v kultovní klasice?

Obsazení E.t. – Mimozemšťan

Hlavní dětská hvězda

Drew Barrymore, tehdy pouhých šest let, si zahrála Gertie, rozkošnou a energickou mladší sestru Elliota. Gertie se okamžitě spřátelí s E.T. a pomáhá mu skrýt se před dospělými. Její dětská nevinnost a bezmezná fantazie vytváří s mimozemšťanem jedinečné pouto. Barrymore se stala přes noc hvězdou a její herecký výkon je dodnes považován za jeden z nejlepších dětských výkonů v historii filmu. Její scény s E.T., plné smíchu, slz a dojemných momentů, patří k těm nejpamátnějším v celém filmu. Barrymore si rolí Gertie získala srdce diváků po celém světě a stala se ikonou 80. let.

Henry Thomas jako Elliott

Henry Thomas byl vybrán z více než tisíce dětí, které se ucházely o roli Elliotta. Spielberg si ho vybral pro jeho upřímnost a zranitelnost, které dokázal vnést do své role. Thomasova emotivní hloubka a schopnost navázat silné pouto s E.T. z něj udělaly hvězdu přes noc. Jeho výkon je dodnes považován za jeden z nejikoničtějších dětských hereckých výkonů v historii filmu.

Scéna, ve které Elliott E.T. poprvé potkává ve stodole, je považována za jednu z nejpamátnějších scén filmu. Thomasova reakce na E.T. je plná strachu, zvědavosti a úžasu a diváky okamžitě vtáhne do děje. Jeho chemie

Drew Barrymore jako Gertie

Drew Barrymore, tehdy sedmiletá holčička s pronikavýma modrýma očima, si zahrála Gertie, malou sestřičku Elliota. Gertie se stala miláčkem diváků po celém světě pro svou roztomilost, upřímnost a nevinnost, se kterou se na E.T. dívala. Scéna, kdy Gertie poprvé spatří E.T. a začne křičet hrůzou, patří k nejpamátnějším momentům filmu. Drew Barrymore se role zhostila s neuvěřitelnou přirozeností a energií, která z ní udělala dětskou hvězdu. Její herecký výkon dodal filmu na emocionalitě a lidskosti a pomohl divákům se s E.T. sblížit. Zajímavostí je, že Steven Spielberg nechal Drew Barrymore improvizovat většinu jejích replik, aby docílil co nejautentičtějšího dětského projevu.

Robert MacNaughton jako Michael

Robert MacNaughton se proslavil rolí Michaela, staršího bratra Elliotta, ve filmu E.T. – Mimozemšťan. Michael, typický americký teenager, zpočátku E.T.ho vnímá s nedůvěrou a strachem. Postupně si ale k roztomilému mimozemšťanovi vybuduje silné pouto a stane se jeho ochráncem. MacNaughtonův přirozený herecký projev a chemie s Henry Thomasem (Elliottem) a Drew Barrymore (Gertie) dodaly filmu na autentičnosti a emotivní hloubce. Zajímavostí je, že MacNaughton se po E.T.ovi herectví věnoval jen sporadicky a nakonec se z filmového světa stáhl.

obsazení e.t. – mimozemšťan

Peter Coyote jako Keys

Peter Coyote ztvárnil ve filmu E.T. – Mimozemšťan postavu "Keys", vládního agenta, který se snaží E.T.ho najít a prozkoumat. Jeho role je komplikovaná – na jedné straně reprezentuje vědeckou zvědavost a touhu po poznání, na straně druhé chladný a neosobní přístup vládních institucí. Coyote dokázal bravurně vystihnout rozporuplnost své postavy a dodat jí lidský rozměr.

Ačkoliv "Keys" nepatří mezi ústřední dětské hrdiny, jeho interakce s nimi, zejména s Elliottem, jsou klíčové pro pochopení celkového vyznění filmu. Coyoteova postava nám připomíná, že dospělí často ztrácejí schopnost vidět svět dětskýma očima, plný fantazie a zázraků. Zároveň ale "Keys" prochází určitým vývojem – setkání s E.T.m ho mění a otevírá mu oči k jiným možnostem.

Coyotovo civilní jméno je Robert Peter Cohon a narodil se v roce 1941 v New Yorku. Kromě herectví se věnuje také psaní a hudbě. Za svou roli ve filmu E.T. – Mimozemšťan sice nezískal žádné ocenění, přesto patří k nezapomenutelným postavám tohoto filmového skvostu.

Dee Wallace jako Mary

Dee Wallace ztvárnila ve filmu E.T. – Mimozemšťan roli Mary, svobodné matky, která se snaží vychovávat své tři děti: Elliota, Michaela a Gertie. Mary je laskavá a milující matka, která se snaží pro své děti dělat to nejlepší, i když se potýká s finančními problémy a rozvodem.

Herci ve filmu E.T. - Mimozemšťan
Role Herec/Herečka
Elliott Henry Thomas
E.T. Pat Welsh (hlas)
Gertie Drew Barrymore

Její postava je důležitá pro film z několika důvodů. Zaprvé, Mary představuje lidskost a empatii v kontrastu s E.T., který je bytostí z jiného světa. Zadruhé, Maryina láska a podpora pomáhají Elliotovi vyrovnat se s jeho rostoucím přátelstvím s E.T. a s emocemi, které s tím souvisejí. Zatřetí, Maryina postava ukazuje, že i svobodné matky mohou být silné a schopné vychovávat šťastné a zdravé děti.

Dee Wallace dokázala ve své roli Mary věrohodně ztvárnit všechny tyto aspekty a vytvořila tak nezapomenutelnou filmovou matku. Její výkon dodal filmu E.T. – Mimozemšťan na lidskosti a citové hloubce a pomohl z něj udělat nadčasovou klasiku.

E.T. - loutka a herci

E.T. – Mimozemšťan, film, který dojal miliony diváků po celém světě, vděčí za svůj úspěch nejen dojemnému příběhu, ale také skvělým hereckým výkonům a inovativní práci s loutkou. Hlavní hvězdou filmu je bezesporu E.T., roztomilý mimozemšťan s velkýma očima a svítícím prstem. Postavu E.T. ztvárnila sofistikovaná loutka, kterou navrhl a vytvořil legendární designér speciálních efektů Carlo Rambaldi. Rambaldiho tým strávil stovky hodin precizní prací, aby E.T. působil co nejrealističtěji a dokázal vyjadřovat emoce. Loutku ovládalo několik loutkářů najednou, a to jak mechanicky, tak elektronicky. Například pohyby obličeje a očí E.T. řídil systém kabelů a servomotorů, zatímco za jeho chůzi a gestikulaci zodpovídali loutkáři ukrytí v kostýmu. Ve scénách, kde E.T. chodí, musel být herec uvnitř kostýmu vysoký jen něco málo přes metr.

obsazení e.t. – mimozemšťan

Kromě loutky se na ztvárnění E.T. podíleli i dva herci. Malý Pat Bilon, který se narodil bez nohou, ztvářnil E.T. v některých scénách, kde bylo potřeba ukázat jeho pohyb z jiného úhlu. Druhým hercem, který propůjčil E.T. část sebe, byl Matthew DeMeritt, který trpěl vzácnou chorobou způsobující hypermobilitu kloubů. Díky tomu dokázal DeMeritt pohybovat svými prsty neobvyklým způsobem, což tvůrci využili pro scény, kde E.T. používá svůj svítící prst. Kombinace loutky, herců a inovativních efektů vytvořila nezapomenutelnou filmovou postavu, která si získala srdce diváků napříč generacemi.

Tvorba E.T. - Carlo Rambaldi

Carlo Rambaldi, italský génius speciálních efektů, vdechl život ikonickému mimozemšťanovi E.T. Jeho mistrovské dílo, loutka E.T., je považována za jeden z nejúžasnějších počinů v historii filmu. Rambaldiho tým strávil měsíce studiem lidské anatomie a pohybu, aby vytvořil bytost, která by byla realistická a zároveň sympatická. E.T. měl složitý mechanismus obličejových svalů, který mu umožňoval vyjadřovat širokou škálu emocí, od radosti po smutek. Jeho oči, inspirované fotografiemi Alberta Einsteina a Ernesta Hemingwaye, dodávaly E.T. moudrý a melancholický výraz.

Rambaldiho práce na E.T. mu vynesla Oscara za nejlepší vizuální efekty a upevnila jeho status legendy filmového průmyslu. E.T. se stal symbolem přátelství a empatie a jeho ikonický vzhled je dodnes nezapomenutelný.

Hlas E.T. - Pat Welsh

Inspirace pro vzhled E.T.

Výběr herce pro roli E.T. byl pro režiséra Stevena Spielberga klíčový. Chtěl, aby mimozemšťan působil důvěryhodně a zároveň sympaticky. Inspiraci hledal Spielberg v různých zdrojích. Velký vliv na podobu E.T. měly obrazy Alberta Dürera, konkrétně jeho zobrazení Ježíše Krista. Spielberg obdivoval Dürerovu schopnost zachytit lidskost a empatii ve tváři. Dalším zdrojem inspirace byli slavní komici jako Buster Keaton a Charlie Chaplin. Spielberg chtěl, aby E.T. dokázal vyjádřit emoce beze slov, podobně jako to dělali tito mistři grotesky. Pro dosažení co nejvěrohodnějšího vzhledu E.T. najal Spielberg tým zkušených filmových tvůrců. Masku E.T. navrhl Carlo Rambaldi, držitel Oscara za film "Vetřelec". Pohyby E.T. pak zajišťovali dva herci malého vzrůstu - Pat Bilon a Tamara De Treaux. Díky jejich práci a Spielbergově vizi se E.T. stal jednou z nejpamátnějších filmových postav všech dob.

obsazení e.t. – mimozemšťan

Kulturní dopad filmu E.T.

Film E.T. – mimozemšťan se stal fenoménem nejen díky svému dojemnému příběhu o přátelství, ale také díky nezapomenutelným hereckým výkonům, obzvláště dětských protagonistů. Henry Thomas, tehdy desetiletý, ztvárnil roli Eliotta s neuvěřitelnou hloubkou a citem, čímž si získal srdce diváků po celém světě. Jeho výkon byl natolik autentický a emotivní, že se stal vzorem pro dětské herce v dalších filmech.

Drew Barrymore, která si zahrála Eliottovu mladší sestru Gertie, byla ve svých sedmi letech již zkušenou herečkou. Její roztomilost a charisma dodaly filmu lehkost a humor, aniž by ubíraly na jeho emočním dopadu. Roli staršího bratra Michaela ztvárnil Robert MacNaughton, který přesvědčivě zahrál typického teenagera, jenž se potýká s problémy dospívání.

Výkony dětských herců ve filmu E.T. – mimozemšťan se staly ikonickými a inspirovaly celou generaci. Jejich autenticita a emoční hloubka dodaly filmu na věrohodnosti a pomohly mu stát se nadčasovou klasikou.

E.T. - film pro celou rodinu

Film E.T. – Mimozemšťan by nebyl tak působivý bez skvělého hereckého obsazení. Malého Elliota, který se s E.T. spřátelí, si zahrál tehdy desetiletý Henry Thomas. Jeho výkon byl plný emocí a empatie, díky čemuž si E.T. zamilovaly miliony diváků po celém světě. Roli Elliotovy starší sestry Gertie ztvárnila roztomilá Drew Barrymore, pro kterou se jednalo o jednu z prvních filmových rolí. Robert MacNaughton a Dee Wallace si zahráli Elliotovy rodiče a i oni do filmu vnesli spoustu emocí a lidskosti.

Zajímavostí je, že Steven Spielberg chtěl, aby herci, a především děti, na place skutečně prožívali emoce, které jejich postavy zažívají. Proto jim často neukázal E.T. v plné kráse a nechal je reagovat na jeho pohyby a zvuky, aniž by věděli, jak přesně vypadá. Díky tomu působí scény s E.T. velmi autenticky a dojemně. E.T. – Mimozemšťan se stal filmovou klasikou a jeho herecké obsazení k tomu nemalou měrou přispělo.