Hlas, který chytne za srdce: Marie Basiková a její hudební příběh

Marie Basiková

Počátky kariéry

Marie Rottrová, ikona československé populární hudby, poznala Marii Basikovou už v jejích 14 letech. Rottrová tehdy působila v kapele Flamingo a hledala novou zpěvačku. Basiková, ač velmi mladá, zaujala svým talentem a energií a brzy se stala součástí kapely. Toto období pro ni znamenalo důležitou školu, během níž sbírala cenné zkušenosti na pódiích po boku ostřílených hudebníků. Později se Basiková vydala na sólovou dráhu a stala se jednou z nejvýraznějších postav českého rocku a popu. Její silný a charakteristický hlas, energické pódiové vystoupení a nezaměnitelný styl z ní udělaly legendu.

Hudební styl

Marie Rottrová, s níž Basiková často spolupracovala, ji označila za jednu z nejvýraznějších osobností české rockové hudby. Její hlasový rozsah a schopnost pohybovat se mezi různými hudebními styly, od rocku a popu až po jazz a muzikál, z ní dělají skutečně všestrannou umělkyni.

V začátcích kariéry se Basiková proslavila jako zpěvačka rockových kapel, zejména Precedens a Stromboli. Pro tyto kapely byl charakteristický progresivní rock s prvky art rocku a elektronické hudby. Basiková do jejich zvuku vnesla svůj silný a emotivní hlas, který se stal jejich neodmyslitelnou součástí.

Později se Basiková začala věnovat i sólové dráze a experimentovat s dalšími žánry. Vydala několik úspěšných alb, na nichž spolupracovala s předními českými hudebníky. Její hudba se stala melodičtější a přístupnější širšímu publiku, aniž by ztratila na své originalitě a hloubce.

Marie Rottrová je bezesporu ikonou české populární hudby, ale Maria Basiková v sobě nese jiný druh energie, syrovější, bluesovější, který se dotýká duše.

Eduard Peroutka

Největší hity

Marie Rottrová, Hana Hegerová, and Petra Janů are just a few of the prominent names with whom Basiková has collaborated. She has performed on many stages, including Semafor, and has contributed her vocal talents to numerous film and television projects. Her distinct voice and powerful stage presence have captivated audiences for decades. Her song "Chci zpátky svůj smích" from the film "Radikální řez" became a massive hit in 1983. The song "Geniové" from the same film, a duet with Petr Kotvald, also gained immense popularity. Basiková's collaboration with the band Stromboli in the 1980s resulted in hits like "Déšť", "Veliká říše", and "Kam zmizel ten starý song". The song "S tebou" from her album "I Am" (1991) is another example of her ability to create timeless music that resonates with listeners.

Spolupráce

Marie Rottrová, Petr Janda, Karel Gott, Hana Zagorová, Michal David, Lešek Semelka a Petr Hapka. To je jen krátký výčet jmen z české hudební scény, se kterými Marie Basiková v průběhu své kariéry spolupracovala. Její výrazný hlas a široký hlasový rozsah, ale i profesionalita a vstřícnost z ní učinily vyhledávanou partnerku pro duety i další společné projekty.

marie basiková

S Hanou Zagorovou nazpívala například dueta "Můj první a poslední" nebo "Sláva je bál", s Petrem Jandou pak hit "S tebou". Její spolupráce s Michalem Davidem vyústila v úspěšný duet "Cizí holka". Spolupracovala také s hudebníky jako jsou Ondřej Soukup, Jan Hammer, a Michal Pavlíček.

Kromě duetů se Marie Basiková účastnila i řady společných projektů. Za zmínku stojí například účast na albu "Bílý dům" skupiny Olympic, kde nazpívala píseň "Jasná zpráva". Její hlas můžeme slyšet i na albech dalších interpretů, ať už jako hostující zpěvačky, nebo vokalistky.

Spolupráce s jinými umělci je nedílnou součástí kariéry Marie Basikové a svědčí o jejím respektovaném postavení na české hudební scéně. Její otevřenost k různým žánrům a stylům jí umožnila spolupracovat s širokou škálou umělců a obohatit tak nejen jejich tvorbu, ale i tu svou.

Divadlo a film

Marie Rottrová, přestože je primárně známá jako zpěvačka, se nevyhýbala ani světu divadla a filmu. Její výrazný hlas a charisma si našly cestu i na divadelní prkna a filmové plátno.

V roce 1978 si zahrála hlavní roli v českém filmu "Křehké vztahy", kde ztvárnila mladou zpěvačku Janu. Film režíroval Juraj Herz a hudbu k němu složil Petr Hapka. Rottrová ve filmu také nazpívala několik písní, které se staly hity, například "Lásko, voníš deštěm". Její herecký výkon byl kladně hodnocen kritikou i diváky.

Kromě filmové role se Rottrová objevila i v několika televizních inscenacích a pohádkách. Její písně se staly součástí mnoha filmů a seriálů, čímž se nesmazatelně zapsala do dějin české filmové a televizní hudby.

Ocenění a uznání

Marie Rottrová, nazývaná „česká Tina Turner“, patří k nejvýraznějším postavám české populární hudby již několik desetiletí. Její nezaměnitelný hlas, charisma a energie na pódiu si získaly srdce milionů fanoušků napříč generacemi. Za svou kariéru získala nespočet ocenění a uznání, ať už od odborné kritiky, tak od široké veřejnosti. Mezi nejvýznamnější patří Zlatý slavík, kterého získala celkem desetkrát v kategorii zpěvačka, čímž se stala jednou z nejúspěšnějších interpretů v historii ankety. V roce 2000 jí byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál a opereta. Její přínos české hudbě ocenil i prezident Václav Klaus, který jí v roce 2009 udělil Medaili Za zásluhy. Marie Rottrová se stala také držitelkou mnoha Zlatých a Platinových desek za mimořádné prodeje svých alb, kterých během své kariéry vydala přes dvacet. Její písně zlidověly a patří k českému kulturnímu dědictví.

marie basiková

Vliv na scénu

Marie Rottrová objevila Basikovou v kapele Precedens a pozvala ji do svého programu. Basiková se stala populární i díky duetu s Petrem Němcem „Chci tě“. Zlomovým okamžikem byl rok 1983 a angažmá v kapele Stromboli, kterou založil Michal Pavlíček. S touto kapelou nahrála alba „Stromboli“ a „Shutdown“, která sklidila obrovský úspěch u kritiky i publika. Její specifický hlasový projev, charisma a energie z ní udělaly jednu z nejvýraznějších postav české rockové scény 80. let. Basiková se nebála experimentovat a propojovat rock s prvky jazzu, popu a elektronické hudby. Její tvorba oslovovala široké spektrum posluchačů a inspirovala celou generaci mladých hudebníků.

Po odchodu ze Stromboli v roce 1986 se Basiková vydala na sólovou dráhu. Vydala několik úspěšných alb, spolupracovala s různými umělci a kapelami a pravidelně koncertovala. Její popularita sice v 90. letech mírně poklesla, ale Basiková si udržela věrné fanoušky a stále patřila k respektovaným osobnostem české hudební scény. V posledních letech se Basiková věnuje především jazzu a swingu. Vystupuje s vlastní kapelou a účastní se jazzových festivalů. Její hlasový projev a interpretační umění doznaly s věkem na kráse a hloubce.

Současná tvorba

Marie Rottrová, vlastním jménem Marie Dudková, se narodila 13. listopadu 1942 v Ostravě. Je to česká zpěvačka, textařka a moderátorka, známá svým výrazným hlasem a širokým žánrovým rozpětím.

Srovnání Marie Basikové s jinými českými zpěvačkami
Vlastnost Marie Basiková Lucie Bílá Aneta Langerová
Hudební žánr Rock, Pop Pop, Muzikál Pop, Folk
Dekáda debutu 80. léta 80. léta 2000s

I když Marie Rottrová oslavila v roce 2022 významné životní jubileum, stále aktivně koncertuje a těší své věrné fanoušky nezapomenutelnými vystoupeními. V roce 2023 se vydala na turné s názvem "Lady Soul", během kterého zavítala do mnoha měst po celé České republice. Na koncertech zazněly jak její největší hity, tak i písně z pozdější tvorby.

Kromě koncertní činnosti se Marie Rottrová věnuje také charitativní činnosti. Je patronkou několika nadací a organizací, které pomáhají dětem, seniorům a lidem v těžkých životních situacích.

marie basiková

Její neutuchající energie a láska k hudbě jsou inspirací pro mnoho generací posluchačů. Marie Rottrová je bezpochyby jednou z největších legend české populární hudby a její tvorba bude žít dál i v dalších letech.

Zajímavosti ze života

Marie Basiková, známá pro svůj neuvěřitelný hlasový rozsah a energická vystoupení, je fascinující osobností i mimo pódium. Málokdo ví, že tato rocková diva je vášnivou kuchařkou a miluje pečení dortů. Její specialitou je medovník, kterým pravidelně rozmazluje své blízké. Kromě kulinářských dovedností se může pochlubit i talentem na malování. Její abstraktní obrazy zdobí stěny jejího bytu a vyzařují stejnou energii jako její hudba. V soukromí je Marie Basiková spíše introvertní a vyhledává klid přírody. Ráda tráví čas na své chalupě, kde se věnuje zahradničení a relaxuje se svými psy. Její láska ke zvířatům je všeobecně známá a aktivně se zapojuje do projektů na jejich ochranu. Přestože je Marie Basiková veřejně známou osobností, pečlivě si střeží své soukromí a jen zřídka poskytuje rozhovory. Její život je plný kontrastů – na pódiu živelná rockerka, v soukromí klidná a citlivá duše.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Bender

Tagy: marie basiková | informace o zpěvačce marii basikové