Kdo hraje v Discopříběhu? Celý obsazení kultovní komedie!

Obsazení Discopříběh

Hlavní role

Ve filmu Discopříběh z roku 1987 se představila celá řada tehdejších hvězd. V roli nesmělého Jíříka se blýskl Rudolf Hrušínský mladší. Jeho taneční umění a proměna v diskokrále uchvátila nejednu divačku. Partnerku mu zahrála půvabná Jaroslava Stránská, která ztvárnila roli krásné Evy. Právě jejich milostný příběh, propletený rytmy disca a rivalitou na tanečním parketu, tvořil hlavní osu filmu. Vedle ústřední dvojice se ve filmu objevila plejáda dalších známých tváří. Ladislav Potměšil si střihl roli svérázného DJe Pepy, který svými hláškami baví dodnes. Do role přísného, ale spravedlivého vedoucího tanečního kroužku se obsadil Jiří Krampol. Zapomenout nesmíme ani na temperamentní učitelku v podání Ivy Janžurové, která svými netradičními metodami vnášela do děje humor. Discopříběh se stal legendou a jeho herecké obsazení k tomu bezesporu přispělo.

Michal David jako Filip

Michal David ztvárnil ve filmu Discopříběh roli Filipa, kamaráda hlavního hrdiny Jirky Horáčka. I když se nejedná o hlavní roli, Davidova postava je pro děj filmu důležitá. Filip je vtipný a bezstarostný kluk, který je duší společnosti. Svojí energií a optimismem dokáže rozveselit i v těch nejhorších chvílích. Jeho hudební nadání a vášeň pro diskotéky ho spojují s Jirkou a společně prožívají nezapomenutelná dobrodružství.

I když byl Discopříběh Michalovým filmovým debutem, zhostil se své role s přirozeností a vkusem. Jeho herecký výkon mu vynesl sympatie diváků a otevřel dveře k dalším filmovým příležitostem. Dodnes je jeho Filip z Discopříběhu vnímán jako jedna z nejoblíbenějších postav filmu a jeho hlášky zlidověly.

Rudolf Hrušínský nejstarší jako dědeček

Rudolf Hrušínský nejstarší, legendární herec s nezaměnitelným hlasem a charismatem, si v Discopříběhu zahrál roli dědečka Jiříka, kterého ztvárnil Rudolf Hrušínský nejmladší. Jeho účast ve filmu, ač drobná, dodala snímku na věrohodnosti a emocionální hloubce. Pro mladšího Hrušínského to musela být neocenitelná zkušenost, zahrát si po boku svého otce, a pro diváky neopakovatelný zážitek sledovat na plátně dvě generace Hrušínských. Ve filmu se objevilo mnoho dalších známých tváří českého filmu. Roli rodičů hlavního hrdiny ztvárnili Ladislav Potměšil a Jana Preissová. Do děje zasáhli i tehdejší teenageři zbožňovaní Michal David a Iveta Bartošová. Discopříběh se stal kultovní záležitostí a dnes je vnímán jako neodmyslitelná součást české filmové historie.

obsazení discopříběh

Ladislav Potměšil coby Karel

Ladislav Potměšil ztvárnil ve filmu Discopříběh roli Karla, kamaráda hlavního hrdiny Jirky. Jeho postava je pro film klíčová, jelikož Karel je tak trochu svérázný rádce a parťák do nepohody. Společně s Jirkou prožívá peripetie kolem holek, diskoték a prvních lásek. Potměšilův komediální talent se v roli Karla naplno projevil a jeho hlášky se staly legendárními. Jeho přirozený humor a charisma dodaly postavě Karla na uvěřitelnosti a sympatičnosti. Diváci si ho zamilovali a stal se jednou z nejoblíbenějších postav filmu. Jeho herecký výkon pomohl k obrovské popularitě filmu Discopříběh a dodnes baví diváky všech generací.

Veronika Jeníková v roli Jitky

Veronika Jeníková, to je jméno, které si fanoušci českých filmů spojují s nezapomenutelnou postavou Jitky z legendárního Discopříběhu. Jeníková, tehdy na začátku své herecké kariéry, vdechla Jitce život a stala se idolem generace. Její přirozený šarm, krása a herecký talent z ní udělaly hvězdu a Discopříběh se stal jejím odrazovým můstkem k dalším filmovým rolím.

Film Obsazení (Discopříběh)
Discopříběh Rudolf Hrušínský, Ladislav Potměšil, Michal David, Jaroslava Stránská

Jitka, mladá a krásná dívka, se stala symbolem touhy a svobody. Její vztah s rudovlasým Mekym, kterého si zahrál Rudolf Hrušínský mladší, patřil k ústředním tématům filmu a oslovil širokou veřejnost. Discopříběh se stal fenoménem a postava Jitky v podání Veroniky Jeníkové se nesmazatelně zapsala do dějin české filmografie.

Další postavy

Vedle ústřední dvojice Jirky Horáčka a Elišky Krásnohorské se ve filmu Discopříběh objevuje řada dalších postav, které dotváří atmosféru 80. let a příběhu lásky mezi dvěma mladými lidmi z rozdílných světů. Mezi nezapomenutelné postavy patří například Meky, Jirkova svérázného kamaráda, kterého ztvárnil Rudolf Volna. Jeho hlášky jako "To je vrchol! To je žrádlo!" se staly legendárními. Dále tu je Karel, Eliščin bratr a člen rockové kapely, kterého si zahrál Roman Skamene. Karel ztělesňuje rebelství a nonkonformismus tehdejší doby. Do děje významně zasahuje také postava Káji, Eliščiny kamarádky, kterou ztvárnila Jaroslava Bobková. Kája je prototypem tehdejší „máničky“, která se pohybuje v prostředí diskoték a večírků. Nesmíme zapomenout ani na rodiče hlavních hrdinů, kteří svými odlišnými názory a životními postoji komplikují vztah Jirky a Elišky. Roli Jirkova otce, přísného majora, ztvárnil Ladislav Potměšil, zatímco Eliščinu emancipovanou matku si zahrála Stella Zázvorková. Discopříběh je filmem plný chytlavých písní, energických tanečních kreací a nezapomenutelných postav, které z něj dělají kultovní záležitost české kinematografie.

obsazení discopříběh

Obsazení, to je duše filmu. Stejně jako skladatel rozeznívá nástroje v orchestru, tak režisér vede herce k vytvoření harmonického a nezapomenutelného filmového zážitku.

Božena Němcová

Rodiče a přátelé

V našem disko příběhu hrají důležitou roli i rodiče a přátelé hlavních hrdinů. Právě oni vytvářejí tolik potřebné zázemí a oporu v nelehkých chvílích, které dospívání a první láska přináší. Rodiče, často s humorem a nadhledem, vzpomínají na svá mladá léta a snaží se poradit svým potomkům. Jejich role ztvárňují zkušení herci jako například Jiřina Bohdalová, která s noblesou a komediálním talentem představuje chápající maminku. Petr Nárožný se s vlastním temperamentem zhostil role přísnějšího, ale v jádru laskavého otce.

Důležitou roli hrají i kamarádi, kteří jsou věrnými parťáky, kteří vždycky podrží, poradí a pomůžou. V partě kamarádů najdeme neodolatelného baviče, kterého si zahrál Lukáš Vaculík, tajemnou krásku v podání Veroniky Žilkové a rozvážného studenta, kterého ztvárnil Karel Roden.

Hudba a tanec

Film Discopříběh se stal legendou nejen díky chytlavému příběhu o lásce, rivalitě a hledání sebe sama, ale také díky nezapomenutelné hudbě a tanečním kreacím. Soundtrack filmu, na kterém se podíleli tehdejší hvězdy české hudební scény jako Michal David, Hana Zagorová, Iveta Bartošová nebo skupina Elán, se stal doslova fenoménem a písně jako "Nenapovídej", "Dívka na inzerát" nebo "Boty proti lásce" zlidověly.

Hudba ve filmu není jen doprovodným prvkem, ale stává se hybatelem děje a odrazem emocí postav. Taneční scény, ať už se jedná o energické disco kreace v podání Jana Révaie a Romana Skameneho nebo o romantické párové tance, dodávají filmu dynamiku a vizuální atraktivitu. Choreografie tanečních čísel byla v té době na špičkové úrovni a pro mnohé mladé diváky se stala inspirací. Discopříběh tak není jen filmem, ale i hudebním a tanečním zážitkem, který si i po letech uchovává své kouzlo.

Popularita filmu

Film Discopříběh, který natočil v roce 1987 režisér Jaroslav Soukup, se stal doslova kultovní záležitostí. Příběh o dvou kamarádech, Jirkovi Horáčkovi a Petrovi Procházkovi, kteří se ucházejí o přízeň krásné Evy, zlákal do kin davy diváků. Důvodem obliby filmu byl kromě chytlavého příběhu a skvělého soundtracku bezesporu i hvězdné obsazení. V hlavních rolích se představili tehdejší teenage idoly – Rudolf Hrušínský nejmladší, Michal David a Ladislav Potměšil. Dále se ve filmu objevili například Jaroslava Bobková, Zora Jandová, Vladimír Menšík nebo Luba Skořepová. Discopříběh se stal fenoménem a písně z filmu, jako například „Nenapovídej“ nebo „Zrcadlo“, zlidověly. Film si i po letech drží svoji popularitu a pravidelně se objevuje v televizním vysílání. Pro mnohé diváky představuje nostalgickou vzpomínku na mládí a osmdesátá léta.

obsazení discopříběh

Pokračování Discopříběhu 2

Fanoušci kultovní hudební komedie Discopříběh netrpělivě vyhlíželi pokračování a dočkali se v roce 1991 s Discopříběhem 2. Režisér Jaroslav Soukup se vrátil k příběhu party teenagerů, tentokrát o čtyři roky starších. V hlavních rolích se znovu objevili Rudolf Hrušínský mladší jako Jirka Horáček a Ladislav Potměšil jako Karel Voříšek. Zatímco první díl se odehrával na pozadí diskoték a soutěže talentů, druhý díl zavedl postavy na letní tábor. Vedle Hrušínského a Potměšila se ve filmu objevila řada dalších známých tváří. Roli pohledné učitelky si zahrála Ivana Andrlová, vedoucího tábora ztvárnil Jiří Langmajer a svérázného instruktora autoškoly si střihl Miroslav Donutil. Ve filmu si zahráli i další známí herci jako například Veronika Jeníková, Jaroslava Kretschmerová, Pavel Zedníček nebo Jiří Krampol. Discopříběh 2 se stal stejně jako první díl kasovním trhákem a písničky z filmu zlidověly. Oba filmy jsou dodnes populární a patří k stálicím českých televizních obrazovek.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Bender

Tagy: obsazení discopříběh | seznam herců ve filmu