Kdo je kdo v Peaky Blinders: Seznamte se s obsazením

Hlavní postavy Peaky Blinders

Seriál Peaky Blinders se pyří hvězdným obsazením, které mu dodává na autentičnosti a strhující atmosféře. V čele gangu Peaky Blinders stojí charismatický a inteligentní Thomas Shelby, kterého mistrně ztvárnil Cillian Murphy. Jeho herecký výkon plný chladu, vypočítavosti, ale i záblesků lidskosti si získal srdce milionů diváků po celém světě. Vedle něho září i Paul Anderson jako Arthur Shelby, jehož výbučná povaha a věrnost rodině z něj dělají nepředvídatelnou postavu.

Ženské postavy v seriálu nejsou pouhými kulisami, ale silnými osobnostmi, které se nezbojí postavit mužské dominanci. Výraznou stopu zanechala Helen McCrory jako teta Polly Gray, která s moudrostí a tajemstvím vede rodinu v těžkých časech. Sophie Rundle jako Ada Thorne, jediná sestra Shelbyových, se snaží vymanit ze stínu rodiny a najít si vlastní cestu životem.

Během šesti sérií se v Peaky Blinders objevila celá řada talentovaných herců. Za zmínku stojí Tom Hardy jako charismatický, ale nebezpečný Alfie Solomons, Aidan Gillen jako lstivý a ambiciózní Aberama Gold nebo Sam Claflin jako Oswald Mosley, jehož politické ambice ohrožují samotnou existenci Peaky Blinders.

Cillian Murphy jako Thomas Shelby

Cillian Murphy, irský rodák s pronikavým pohledem modrých očí, se stal ikonou gangsterského seriálu Peaky Blinders jako nekompromisní vůdce gangu, Thomas Shelby. Jeho charisma, inteligence a temná minulost z něj udělaly fascinující postavu, která si získala miliony fanoušků po celém světě. Murphyho herecký výkon je plný emocí, od chladnokrevné brutality po zranitelnost a lásku k rodině. Jeho výkon je považován za jeden z hlavních pilířů úspěchu seriálu.

Kromě Cilliana Murphyho se v Peaky Blinders objevila plejáda talentovaných herců. Paul Anderson si zahrál impulzivního Arthura Shelbyho, Helen McCrory ztvárnila tetu Polly, silnou ženu s tajemnou minulostí. Tom Hardy se s vervou ujal role charismatického, ale nepředvídatelného Alfieho Solomonsa. Mezi další výrazné postavy patří John Shelby v podání Joea Colea, Ada Thorne, kterou si zahrála Sophie Rundle, a Michael Gray, kterého ztvárnil Finn Cole. Každá z postav, ať už kladná, či záporná, přispěla k autentičnosti a napětí celého seriálu.

Paul Anderson jako Arthur Shelby

Paul Anderson je anglický herec, který se narodil 12. února 1978 v Londýně. Proslavil se rolí temperamentního a často násilnického Arthura Shelbyho, staršího bratra Tommyho, v historickém kriminálním seriálu Peaky Blinders. Jeho drsný vzhled a intenzivní herectví z něj udělaly jednoho z nejoblíbenějších a nejpamátnějších charakterů seriálu. Andersonova postava, Arthur, je veteránem první světové války, který trpí posttraumatickou stresovou poruchou, což se projevuje jeho výbuchy hněvu a sklony k násilí a drogám. I přes své démony je Arthur oddaný své rodině a gangu Peaky Blinders. Paul Anderson se objevil ve všech šesti sériích seriálu po boku Cilliana Murphyho, Helen McCrory a Sophie Rundle. Jeho výkon v roli Arthura Shelbyho mu vynesl nominaci na cenu British Academy Television Award za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Sophie Rundle jako Ada Thorne

Sophie Rundle si v Peaky Blinders zahrála Adu Thorne, jedinou ženu v rodině Shelbyových. Ada je na začátku seriálu mladá a naivní, ale postupem času se z ní stává silná a nezávislá žena. Její vztah s rodinou je komplikovaný, ale vždycky k nim bude patřit.

Rundle ztvárnila Adu s neuvěřitelnou silou a zranitelností zároveň. Dokázala vystihnout jak její odhodlání, tak i strach a nejistotu. Její výkon byl diváky i kritiky oceněn.

Kromě Peaky Blinders se Sophie Rundle objevila i v dalších seriálech, jako jsou Gentleman Jack, The Nest nebo Bodyguard.

Helen McCrory jako Polly Gray

Helen McCrory ztělesnila v seriálu Peaky Blinders postavu Polly Gray, tetu Shelbyových sourozenců a pokladnici gangu. Její výkon byl plný síly, inteligence a zranitelnosti, čímž si získala srdce diváků po celém světě. Polly byla pro Tommyho Shelbyho, vůdce gangu, nejen oporou a důvěrnicí, ale i důležitou strategickou myslí.

McCrory dokázala do postavy vnést neuvěřitelnou hloubku a komplexnost. Polly byla poznamenaná těžkým životem, ztrátou dětí a bojem o přežití v drsném světě poválečné Anglie. Přesto si dokázala uchovat silnou vůli, hrdost a oddanost své rodině.

Její herecký výkon byl plný drobných gest, pronikavých pohledů a nezapomenutelných hlášek, které z Polly Gray udělaly jednu z nejoblíbenějších postav seriálu. Smrt Helen McCrory v roce 2021 znamenala pro celý seriál velkou ztrátu a fanoušci dodnes vzpomínají na její talent a charisma, které do Peaky Blinders vnesla.

Tom Hardy jako Alfie Solomons

Tom Hardy, to je jméno, které rezonuje filmovým světem. V Peaky Blinders se Hardy s vervou vrhá do role Alfieho Solomonse, židovského gangstera s jazykem ostřejším než břitva. Solomons, to je esence nepředvídatelnosti. Jeho věrnost je vrtkavá, jeho metody brutální a jeho humor černý jako uhlí, které se vozí do jeho ilegálních palíren. Hardyho výkon je strhující. Dokáže v jednom okamžiku působit hrozivě a v zápětí pobavit sarkastickou poznámkou. Jeho Alfie Solomons je jako tikající bomba, u které nikdy nevíte, kdy a s jakou silou vybuchne. Jeho přítomnost na obrazovce je magnetická a jeho střety s Tommy Shelbym, vůdcem gangu Peaky Blinders, patří k tomu nejlepšímu, co seriál nabízí. Hardyho herecký talent vdechuje Solomonsovi život a dělá z něj jednu z nejpamátnějších postav Peaky Blinders.

Anya Taylor-Joy jako Gina Gray

Anya Taylor-Joy, známá pro své uhrančivé modré oči a role v seriálech jako „Dámský gambit“ a hororu „Čarodějnice“, se v seriálu Peaky Blinders objevila v nemalé roli Giny Gray. Gina, ambiciózní a tajemná Američanka, se provdala za Michaela Graye, čímž se zapletla do složité sítě rodiny Shelbyových. Její postava, plná elegance, ale i nevyzpytatelnosti, vnese do děje seriálu novou dynamiku a intriky. Anya Taylor-Joy bravurně ztvárnila komplexnost Giny, jejíž motivace a věrnost jsou neustále zpochybňovány. Její herecký výkon dodal seriálu další rozměr a potvrdil její status jedné z nejtalentovanějších hereček své generace. V Peaky Blinders se vedle Anyi Taylor-Joy představila plejáda skvělých herců, jako je Cillian Murphy v roli Tommyho Shelbyho, Helen McCrory jako teta Polly, Paul Anderson coby Arthur Shelby a mnozí další.

Sam Claflin jako Oswald Mosley

Sam Claflin se v seriálu Peaky Blinders objevil ve čtvrté sérii jako Oswald Mosley, charismatický, ale nebezpečný politik. Mosley, založený na skutečné historické postavě, byl vůdcem Britské fašistické unie a jeho extremistické názory a rostoucí vliv představovaly pro Tommyho Shelbyho a jeho rodinu značnou hrozbu. Claflinův výkon byl kritikou i diváky chválen pro jeho schopnost ztělesnit Mosleyho šarm a zároveň odhalit jeho zlověstnou povahu. Jeho role v seriálu byla sice relativně krátká, ale jeho výkon zanechal trvalý dojem a přispěl k napětí a dramatu čtvrté série. Claflinův Mosley je ukázkovým příkladem komplexních a morálně nejednoznačných postav, které se v Peaky Blinders objevují, a jeho střet s Tommym Shelbym patří k nejnapínavějším momentům seriálu.

Vedlejší role v seriálu

Seriál Peaky Blinders se pýchí nejen hvězdným obsazením v hlavních rolích, ale i celou řadou talentovaných herců a hereček, kteří obohatili vedlejší role. Mezi nimi najdeme například Sama Neilla jako inspektora Chestera Campbell, úhlavního nepřítele gangu Shelbyových v prvních dvou řadách. Jeho nekompromisní a často brutální metody z něj dělají jednu z nejpamátnějších postav seriálu. Další výraznou postavou je Tom Hardy jako Alfie Solomons, židovský gangster s nevyzpytatelnou povahou. Jeho charismatické vystupování a ostrý humor si získaly srdce mnoha fanoušků. Nesmíme zapomenout ani na Aidana Gillena, známého jako Petyr Baelish ze Hry o trůny, který se v Peaky Blinders představil jako Aberama Gold, nelítostný soupeř Tommyho Shelbyho. Jeho chladnokrevnost a touha po pomstě z něj dělají nepředvídatelného a nebezpečného protivníka. Mezi další skvělé herecké výkony v seriálu patří například Annabelle Wallis jako Grace Burgess, Cillian Murphy jako Michael Gray, Helen McCrory jako Polly Gray, Paul Anderson jako Arthur Shelby a Sophie Rundle jako Ada Shelby. Všichni tito herci a herečky svými výkony přispěli k vytvoření autentického a strhujícího světa Peaky Blinders.

Známé tváře ve vedlejších rolích

Peaky Blinders se pyšní hvězdným obsazením, ale i vedlejší role nám přinesly nejedno známé jméno. Pamatujete si na charismatického Toma Hardyho jako Alfieho Solomonsse? Jeho živelné a nepředvídatelné chování z něj udělalo jednu z nejoblíbenějších postav seriálu. Další známou tváří byl Sam Neill v roli inspektora Chestera Campbella. Jeho chladnokrevný a nemilosrdný přístup k Peaky Blinders z něj udělal jednoho z nejvíce nenáviděných záporáků. Adrian Brody si zahrál mafiánského bosse Lucu Changrettu, který se s Shelbyovými utkal v páté sérii. Jeho charisma a hrůzostrašná pověst z něj udělaly nezapomenutelného protivníka. Nesmíme zapomenout ani na Aidana Gillena, známého ze seriálu Hra o trůny, který se v Peaky Blinders objevil jako Aberama Gold. Jeho postava cikánského gangstera a obchodníka s koňmi byla plná tajemství a nebezpečnosti. V neposlední řadě musíme zmínit i herečku Annubelle Wallis, která ztvárnila postavu Grace Shelby. Její krása a inteligence si získaly srdce nejen Tommyho Shelbyho, ale i diváků.

Dopad hereckého obsazení

Seriál Peaky Blinders se může pochlubit hvězdným obsazením, které nepochybně přispělo k jeho mezinárodnímu úspěchu. Cillian Murphy v roli Tommyho Shelbyho je fascinující a děsivý zároveň, jeho chladnokrevnost a inteligence uchvátily diváky po celém světě. Jeho výkon je plný nuancí a emocí, které dodávají postavě hloubku a komplexnost.

Vedle Murphyho se v seriálu objevila celá řada talentovaných herců. Helen McCrory ztvárnila tetu Polly s nezapomenutelnou grácií a silou, zatímco Paul Anderson jako Arthur Shelby dodal seriálu dávku nepředvídatelnosti a syrové energie. Sam Neill, Tom Hardy, Adrien Brody, Anya Taylor-Joy – to je jen malý výčet hereckých hvězd, které se v Peaky Blinders objevily a svými výkony pozvedly seriál na novou úroveň.

Výběr herců nebyl náhodný. Tvůrci seriálu kladli důraz na autenticitu a snažili se obsadit herce, kteří by dokázali věrně ztvárnit drsný svět birminghamského podsvětí na počátku 20. století. Herecké výkony dodaly postavám hloubku a uvěřitelnost a pomohly divákům se do děje hlouběji ponořit.

Ocenění pro herce Peaky Blinders

Seriál Peaky Blinders se může pochlubit hvězdným obsazením, kterému se dostalo zaslouženého uznání. Cillian Murphy, představitel charismatického Tommyho Shelbyho, si vysloužil nominaci na cenu Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA) za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Paul Anderson, který ztvárnil temperamentního Arthura Shelbyho, byl nominován na cenu Critics' Choice Television Award za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatickém seriálu.

Herečky v seriálu nezůstaly pozadu. Helen McCrory, jež bravurně ztvárnila tetu Polly, získala nominaci na cenu BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Za zmínku stojí i výkony Sophie Rundle jako Ada Shelby a Annybelle Wallis jako Grace Burgess, které si získaly uznání kritiky i diváků.

Peaky Blinders se tak může pyšnit nejen strhujícím příběhem a dobovou atmosférou, ale i vynikajícími hereckými výkony, které mu právem vynesly řadu nominací a ocenění.