Návrat legendy: Filmy Sedmá rota znovu baví diváky

Sedmá Rota Filmy

Sedmá rota: Fenomén normalizace

Fenomén normalizace se nesmazatelně zapsal do srdcí (a paměti) československé společnosti a filmy o sedmé rotě tento fenomén zachycují s humorem a nadsázkou. Sedmá rota, vojenský útvar s pochybnou pověstí, se stala symbolem absurdity a švejkovského přístupu k životu v době, kdy se normalizační režim snažil upevnit svou moc. Filmy Sedmá rota a filmy Sedmá rota nás zavádějí do prostředí kasáren, kde se setkáváme s partou nesourodých rekrutů, kteří se snaží přežít vojnu s co nejmenšími ztrátami.

Prostřednictvím humorných situací a hlášek, které zlidověly, filmy odhalují absurditu tehdejšího režimu a ukazují, jak se s ní lidé vyrovnávali. Sedmá rota se stala fenoménem, který rezonuje s diváky dodnes. Filmy se těší neutuchající popularitě a hlášky jako "Co to je vojenská tajemství?" nebo "Já jsem vám to říkal, že to nevyhrajem!" zlidověly.

Fenomén Sedmé roty spočívá v tom, že dokázala s humorem a nadsázkou reflektovat absurditu normalizační doby a zároveň připomenout, že i v těžkých časech si lidé dokázali uchovat smysl pro humor a nadhled. Filmy o sedmé rotě se staly nedílnou součástí české filmové klasiky a dodnes baví diváky všech generací.

Od propagandy k lidové zábavě

Filmy o vojácích sedmé roty, ať už jde o ty starší černobílé, nebo pozdější barevné, se staly neodmyslitelnou součástí české popkultury. Jejich cesta od propagandistických děl k lidové zábavě je ale trnitá a plná paradoxů. Vzniklé v 50. letech měly tyto filmy za úkol idealizovat tehdejší armádu, ukazovat ji jako školu života plnou humoru a kamarádství. Vojna byla prezentována jako dobrodružství, kde se z chlapců stávají muži.

Realita tehdejšího režimu a povinné vojenské služby byla ale často velmi odlišná. Přesto si filmy o sedmé rotě získaly oblibu i u těch, kteří si vojnu sami prožili. Důvodem byl nejspíš specifický humor, založený na situační komice a nadsázce, a také sympatické postavy vojáků, se kterými se diváci mohli ztotožnit.

Postupem času se z filmů o sedmé rotě staly téměř kultovní záležitosti. Hlášky jako "Copak je to platný, když ono je to vojákům k smíchu" nebo "Hlásím se k vám na tu vaši velikánskou loď" zlidověly a opakují se dodnes. Filmy se staly zdrojem zábavy a nostalgie, a to i pro generace, které už si socialistickou armádu nepamatují.

Hvězdné obsazení a nezapomenutelné hlášky

Filmy o sedmé rotě, ať už jde o původní trilogii nebo pozdější film Sedmá rota za vás bojuje, se staly kultovní záležitostí. Velkou zásluhu na tom má bezpochyby hvězdné herecké obsazení. Pierre Mondy jako svérázný seržant Čadoun, Jean Lefebvre co věčně vystresovaný Pitivier nebo Aldo Dumar jako dobrosrdečný Tassin – ti všichni se nesmazatelně zapsali do srdcí diváků. A co teprve legendární hlášky, které zlidověly a používají se dodnes! „Kruci písek!”, „Blbec!”, „Já už nemůžu!” – kdo by je neznal? Tyto hlášky, často v podání nezapomenutelného Ladislava Županiče, který filmy daboval, dodávají filmům specifický humor a nezaměnitelnost.

sedmá rota filmy
Srovnání filmů série "Sedmá rota"
Vlastnost Sedmá rota za úplňku Sedmá rota po válce
Rok vydání 1977 1977
Režisér Robert Lamoureux Robert Lamoureux

Kritika a kontroverze

Filmy o sedmé rotě, ať už jde o původní sérii nebo pozdější remake „Sedm statečných“, se staly terčem kritiky z různých stran. Často se jim vyčítá zkreslování historické reality a glorifikace války. Zatímco filmy se prezentují jako komedie, skutečná válka v Alžírsku byla krvavým konfliktem s mnoha oběťmi na obou stranách. Kritici argumentují, že humorné zpracování válečných událostí trivializuje utrpení a ztrátu lidských životů.

Další výtka směřuje k zobrazení Alžířanů. Ti jsou ve filmech často vykreslováni stereotypně jako nebezpeční, zaostalí nebo neschopní. Toto zjednodušené a negativní zobrazení posiluje předsudky a ignoruje komplexnost alžírské společnosti a kultury.

Nelze opomenout ani kritiku ze strany samotných veteránů alžírské války. Mnozí z nich vnímají filmy o sedmé rotě jako urážku jejich památky a znevážení jejich služby. Tvrdí, že filmová realita se značně liší od jejich vlastních zkušeností a že snímky nereflektují skutečnou krutost a brutalitu konfliktu.

Ačkoliv tvůrci filmů argumentují, že jejich cílem nebylo vytvořit historicky věrný dokument, ale spíše pobavit diváky, kritika poukazuje na to, že i komedie by měly zachovávat určitou míru citlivosti a respektu k historickým událostem a jejich aktérům.

Kulturní dopad a parodie

Filmy o sedmé rotě, ať už jde o původní snímky nebo pozdější parodie, zanechaly v české kultuře nezanedbatelnou stopu. Hlášky jako „Copak je to s vámi, chlapi?“ nebo „Já jsem vám to říkal, že jsou tady!“ zlidověly a staly se součástí běžné konverzace. Filmy také ovlivnily vnímání vojenské služby, a to i u generací, které si ji samy neprožily. Humorné, i když často notně nadnesené, zobrazení vojenského života a peripetií vojáků sedmé roty rezonovalo s diváky napříč generacemi.

sedmá rota filmy

Popularita původních filmů vedla k natočení několika parodií, které s humorem sobě vlastním glosovaly jak samotné snímky, tak i tehdejší společenskou situaci. Parodie, ač často kritizované pro svou jednoduchost a prvoplánovost, potvrdily popularitu fenoménu sedmé roty a ukázaly, že humor a satira dokáží oslovit široké publikum. I přes kritiku ze strany části filmové kritiky si filmy o sedmé rotě, ať už ty původní nebo jejich parodie, vydobyly pevné místo v české kinematografii a dodnes baví diváky všech věkových kategorií.

Pokračování a televizní seriál

Po obrovském úspěchu filmové série Sedmá rota, která bavila diváky svými humornými příběhy z vojenského prostředí, se logicky začalo spekulovat o pokračování. Fanoušci toužili po dalších osudech Chauda, Tassina, Pitiviera a dalších. Režisér Robert Lamoureux ale další film nenatočil, čímž nechal prostor pro různé fámy a spekulace. Někteří tvrdili, že se mu nepodařilo dát dohromady původní herecké obsazení, jiní zase, že se obával opakování a nechtěl riskovat ztrátu dobrého jména.

Ačkoliv se filmového pokračování fanoušci nedočkali, v roce 1989 vznikl televizní seriál s názvem "Hrdinové Sedmé roty". Seriál, který se natáčel v letech 1989 až 1991, volně navazoval na filmové příběhy a přinesl celkem 33 epizod. V hlavních rolích se představila nová herecká sestava, která se snažila navázat na úspěch svých předchůdců. Seriál se těšil poměrně velké oblibě, i když nedosáhl kultovního statusu filmové trilogie.

Sedmá rota v kontextu české kinematografie

Filmy o sedmé rotě, ať už mluvíme o původní černobílé trilogii nebo o pozdějších barevných snímcích, se nesmazatelně zapsaly do povědomí českého diváka. Humorným způsobem vykreslují život vojáků za první světové války a s nadsázkou glosují válečné útrapy. Ačkoliv se nejedná o historicky věrné rekonstrukce, filmy si získaly oblibu pro svůj laskavý humor, sympatické postavy a chytlavé písničky.

Fenomén sedmé roty se stal součástí české popkultury. Hlášky jako "Copak je tohle za vojáka, co neumí ani číst?" zlidověly a postavy Švejka, vodníka Čochtana a dalších si získaly nadčasovou popularitu. Filmy tak i po letech baví diváky napříč generacemi.

Je však důležité si uvědomit, že filmy o sedmé rotě vznikaly v době, kdy byla první světová válka ještě relativně nedávnou minulostí. Vnímání války se od té doby změnilo a dnešní divák by mohl některé scény vnímat jako nevkusné nebo necitlivé. Přesto filmy o sedmé rotě zůstávají důležitou součástí české kinematografie a svědectvím o tom, jak se v minulosti nahlíželo na válečný konflikt.

sedmá rota filmy

Oblíbenost i po letech

Fenomén filmů "Sedmá rota" je něčím, co dodnes fascinuje filmové historiky i diváky. Přes kritiku, která je provázela, si filmy získaly obrovskou popularitu a staly se kultovní záležitostí. Důvody tohoto úspěchu jsou různé.

Zaprvé, filmy dokázaly s humorem a nadsázkou zachytit absurditu války a vojenského života. Postavy, ač zkarikované, působily lidsky a diváci se s nimi dokázali ztotožnit.

Zadruhé, filmy přišly v době, kdy se o první světové válce příliš nemluvilo. Lehký a zábavný tón filmů tak otevřel cestu k diskuzi o tomto vážném tématu.

Ačkoliv se dnes na "Sedmou rotu" díváme s jistou nostalgií a nadhledem, nelze jim upřít jejich místo v české kinematografii. Filmy se staly součástí kolektivní paměti a dodnes baví diváky napříč generacemi.

Nostalgie a vzpomínky na minulost

Filmy o sedmé rotě, ať už mluvíme o původní černobílé trilogii nebo pozdějších barevných pokračováních, v nás evokují silnou nostalgii a probouzí vzpomínky na minulost. Pro mnohé diváky představují návrat do dětství a mládí, kdy je sledovali se svými blízkými. Humorné příhody party vojáků základní služby v podání Josefa Abrháma, Luďka Soboty, Petra Čepka a dalších, rezonují s vlastní zkušeností mnoha mužů, kteří si podobnými peripetiemi sami prošli.

I když se filmy odehrávají v období první světové války, jejich humor a nadhled oslovuje i dnešní generace. Postavy vojáků, z nichž každý má své typické vlastnosti a slabosti, jsou nadčasové a diváci se s nimi snadno ztotožní. Filmy tak propojují generace a vytváří prostor pro sdílení vzpomínek a zážitků.

Jejich popularita nespočívá jen v humorném podání vojenského života, ale také v sentimentu a nostalgii, kterou v nás probouzí. Obrazy malebné vesničky, kde se děj odehrává, vojenské písně a dobové reálie v nás vyvolávají pocit nostalgie po starých časech a připomínají nám důležitost přátelství, solidarity a lidskosti i v těžkých chvílích.

Sedmá rota: Klasika, nebo kýč?

Filmy o sedmé rotě, ať už mluvíme o černobílé klasice nebo pozdějších barevných adaptacích, vzbuzují emoce už několik generací. Pro jedny představují nostalgickou vzpomínku na mládí a povinnou četbu, pro jiné humorný pohled na válečnou dobu. Otázka, zda se jedná o klasiku, nebo kýč, ale zůstává stále otevřená.

sedmá rota filmy

Nelze popřít, že filmy o sedmé rotě se staly součástí české popkultury. Hlášky jako "Který blbec to má na svědomí?" nebo "Já jsem vám to říkal, že jsou tady!" zlidověly a používají se dodnes. Filmy také pomohly zpopularizovat knihy Roberta Lamoureuxe, na jejichž motivy vznikly.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že filmy z dnešního pohledu působí naivně a místy až směšně. Jejich humor je často založen na stereotypech a karikatuře války. Kritici také poukazují na historickou nepřesnost a zjednodušování.

Ať už je váš názor na filmy o sedmé rotě jakýkoli, jedno je jisté: tato filmová série zanechala v české kinematografii nesmazatelnou stopu a dodnes vyvolává vášnivé debaty.

Publikováno: 19. 10. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Bender

Tagy: sedmá rota filmy