Nejlepší filmy roku 2018: Co jste možná neviděli

Filmy 2018

Bohemian Rhapsody - Královská jízda

Film Bohemian Rhapsody z roku 2018, režírovaný Bryanem Singerem, není jen obyčejným životopisným filmem. Je to oslava hudby Queen, jejich talentu a především génia Freddieho Mercuryho, kterého si s neskutečnou vervou a citem zahrál Rami Malek. Film sleduje cestu kapely od počátků v 70. letech až po jejich legendární vystoupení na Live Aid v roce 1985.

Bohemian Rhapsody se nesnaží být dokumentárně přesný, ale spíše zachytit ducha a energii Queen. A to se mu daří bravurně. Film je plný emocí, humoru a samozřejmě hudby, která vás nenechá sedět v klidu. Výkony herců jsou skvělé, kromě Maleka zaujme i Gwilym Lee jako Brian May, Ben Hardy jako Roger Taylor a Joseph Mazzello jako John Deacon.

Film sklidil obrovský divácký úspěch a stal se jedním z nejvýdělnějších hudebních filmů všech dob. Získal také řadu ocenění, včetně čtyř Oscarů, a to i přes smíšené reakce kritiků. Ať už patříte mezi fanoušky Queen nebo ne, Bohemian Rhapsody je filmovým zážitkem, který byste si neměli nechat ujít. Je to jízda plná emocí, skvělé hudby a především oslava jednoho z největších hudebních talentů všech dob.

Avengers: Infinity War - Epická sága

Rok 2018 byl pro filmové fanoušky velkolepou jízdou a "Avengers: Infinity War" bezpochyby patřil mezi nejvýraznější filmové události roku.

Tento epický snímek, režírovaný bratry Russoovými, spojil dohromady hrdiny z celého Marvel Cinematic Universe, aby se postavili šílenému titánovi Thanosovi. Film se stal globálním fenoménem, lámal rekordy v návštěvnosti a sbíral nadšené reakce od kritiků i diváků.

"Infinity War" nebyl jen akcí nabitý blockbuster, ale i emocionálně silný film, který se nebál riskovat a nabídnout publiku šokující zvraty. Thanos, ztvárněný Joshem Brolinem, se stal jedním z nejpamátnějších filmových záporáků všech dob. Jeho motivace, ač zvrácená, byla pochopitelná a jeho činy měly skutečnou váhu. Film se dotýkal témat obětování, ztráty a naděje a nechával diváky v napětí až do poslední vteřiny. "Avengers: Infinity War" se stal milníkem v historii superhrdinských filmů a ukázal, že i komiksové adaptace můžou být inteligentní, dojemné a epické zároveň.

Zrodila se hvězda - Lady Gaga září

V roce 2018 se na filmovém plátně zrodila nová hvězda. Lady Gaga, známá především svými hudebními excentrickými výstupy, uchvátila publikum i kritiky v romantickém hudebním dramatu "Zrodila se hvězda". Její ztvárnění Ally, talentované, ale nejisté zpěvačky, která se snaží prosadit ve světě showbyznysu, bylo syrové, upřímné a plné emocí. Gaga dokázala, že je nejen talentovanou zpěvačkou, ale i herečkou s obrovským rozsahem. Její výkon byl oceněn nominací na Oscara v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli a Zlatým glóbem za píseň "Shallow", kterou nazpívala s Bradleym Cooperem, režisérem a hereckým kolegou z filmu. "Zrodila se hvězda" se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 2018 a potvrdila Lady Gaga jako všestrannou umělkyni, která se nebojí riskovat a pouštět se do nových výzev.

filmy 2018

Tiché místo - Napětí bez zvuku

Film Tiché místo z roku 2018 se stal fenoménem. S minimálním využitím dialogů a soundtracku, který spíše budoval tíživou atmosféru než ji podkresloval, dokázal režisér John Krasinski vtáhnout diváky do děsivého světa, kde sebemenší zvuk mohl znamenat smrt. Příběh rodiny Abbottových, nucené žít v absolutní tichosti, aby unikla smrtelnému nebezpečí, uchvátil diváky po celém světě. Film se nespoléhal na laciné lekačky, ale na budování napětí a strachu z neznáma. Zvuk, nebo spíše jeho absence, se stal plnohodnotným prvkem vyprávění a dodal filmu na originalitě a intenzitě. Tiché místo se tak zařadilo mezi nejvýraznější horory roku 2018 a dokázalo, že i bez zbytečného hluku a efektů lze natočit strhující a děsivý film.

Spider-Man: Paralelní světy - Animační pecka

Rok 2018 byl pro animované filmy velice silný. Kromě očekávaných pokračování jako Úžasňákovi 2 a Hotel Transylvánie 3 se na plátnech kin objevila i originální pecka – Spider-Man: Paralelní světy. Tento animák strhl lavinu nadšení u kritiků i diváků a právem si odnesl Oscara za nejlepší animovaný film. Co ho dělá tak výjimečným?

Především je to unikátní animační styl, který kombinuje prvky komiksové estetiky s počítačovou animací. Výsledkem je vizuálně ohromující podívaná, která vás vtáhne do světa plného barev, dynamiky a fantazie. Příběh filmu je pak stejně originální jako jeho animace. Sledujeme mladého Milese Moralese, který se stává Spider-Manem ve svém vlastním vesmíru. Brzy ale zjistí, že není jediným pavoučím mužem a setkává se s dalšími verzemi sebe sama z paralelních světů.

Spider-Man: Paralelní světy je film, který si užije celá rodina. Děti nadchne akční podívaná a vtipné hlášky, dospělí ocení inteligentní humor, propracovaný příběh a nostalgické odkazy na komiksovou historii Spider-Mana. Pokud jste ho ještě neviděli, rozhodně to napravte.

Black Panther - Superhrdinský fenomén

Film Černý Panter z roku 2018 se stal fenoménem, který dalece přesáhl hranice filmového plátna. Příběh krále T'Chally, který se po smrti svého otce ujímá vlády nad technologicky vyspělým africkým královstvím Wakanda, oslovil diváky po celém světě. Film se stal symbolem reprezentace a inkluze, neboť poprvé v historii Marvel Cinematic Universe představil černošského superhrdinu v hlavní roli. Černý Panter se stal okamžitým hitem a trhal rekordy v návštěvnosti kin. Film si vysloužil i uznání kritiky za silný příběh, skvělé herecké výkony a vizuální stránku. Úspěch Černého Pantera potvrdil, že diváci touží po rozmanitějších příbězích a hrdinech, kteří odrážejí realitu dnešního světa. Film se stal důležitým milníkem v historii kinematografie a otevřel dveře pro další filmy s afroamerickými postavami v popředí.

filmy 2018

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny - Magický návrat

Rok 2018 přinesl fanouškům kouzelného světa J.K. Rowlingové další kapitolu v podobě filmu "Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny". Film navazuje na události z prvního dílu a diváky zavádí do Paříže třicátých let minulého století. Hlavní hrdina, magizoolog Mlok Scamander, se ocitá v centru boje mezi Albusem Brumbálem a zlým černokněžníkem Gellertem Grindelwaldem.

Film se může pochlubit působivými vizuálními efekty a magickou atmosférou, která diváky vtáhne do světa kouzel. Eddie Redmayne se vrací v roli sympatického Mloka a Johnny Depp ztvárňuje charismatického, ale nebezpečného Grindelwalda. Vedle nich se ve filmu objevuje řada dalších zajímavých postav, včetně mladého Albuse Brumbála v podání Judea Lawa.

"Grindelwaldovy zločiny" rozšiřují svět "Fantastických zvířat" a zároveň prohlubují mytologii Harryho Pottera. Film nabízí napínavý příběh, plný akce, humoru a kouzel, který si užijí fanoušci všech věkových kategorií.

Mission: Impossible - Fallout - Cruise v akci

Tom Cruise, to je synonymum pro akční filmy a v Mission: Impossible - Fallout to opět potvrdil. Film, který měl premiéru v roce 2018, je už šestým dílem série a Cruise opět předvedl neuvěřitelné kaskadérské kousky, které si sám odbyl. Fanoušci akčních filmů z roku 2018 si tak přišli na své. Vidět Cruise, jak skáče z letadla, řídí helikoptéru v kaskadérském tanci nad Paříží, nebo se prohání na motorce v protisměru, to je prostě zážitek. A to vše bez dubléra! Cruise proslul svou oddaností filmům a v Mission: Impossible - Fallout posunul laťku zase o kus výš. Jeho nasazení a fyzická kondice v 56 letech bere dech. Není divu, že film sklidil ovace kritiků i diváků a stal se kasovním trhákem roku 2018.

filmy 2018

Rok 2018 byl ve filmu rokem extrémů. Od velkolepých blockbusterů, které nám braly dech, až po komorní dramata, která nám sahala do duše.

Eliška Procházková

Deadpool 2 - Drsná zábava

Deadpool 2, to je jízda, která v roce 2018 rozvířila vody filmového světa. Drsná zábava, to je to, co slibuje a co také bez servítek nabízí. Ryan Reynolds se vrací jako ukecaný antihrdina a jeho humor je ještě černější, akce ještě brutálnější a hlášky ještě ujetější. Film si neuřízne ani tentokrát a s gustem si utahuje ze superhrdinských klišé, ale i ze sebe sama.

Rok 2018 byl na filmové trháky bohatý, ale Deadpool 2 si dokázal vydobýt své místo na slunci. Diváci se hrnuli do kin, aby se stali svědky necenzurované zábavy a drsného humoru, který se nebojí překračovat hranice. A že jich Deadpool překročí požehnaně!

Vedle Reynoldse zazáří i Josh Brolin jako Cable, kyborg z budoucnosti, a Zazie Beetz jako Domino, mutantka s netradiční superschopností. Deadpool 2 je zkrátka film, který se nebojí riskovat a jde s kůží na trh. Ať už jste fanoušky komiksů, nebo jen hledáte pořádnou akční jízdu s porcí černého humoru, Deadpool 2 vás nezklame.

Úžasňákovi 2 - Rodinná mise

Rok 2018 byl pro animované filmy skvělým rokem a „Úžasňákovi 2“ se v něm rozhodně neztratili. Čtrnáct let fanoušci čekali na pokračování dobrodružství jejich oblíbené superhrdinské rodiny a režisér Brad Bird je nezklamal. Film se stal okamžitě hitem, překonal rekordy v návštěvnosti a získal nadšené kritiky. Příběh „Úžasňákových 2“ přímo navazuje na události prvního filmu. Rodina Parrů se snaží skloubit svůj normální život s tajnou superhrdinskou identitou. Tentokrát se ale do akce vrhá hlavně Elastika, zatímco pan Úžasný se doma stará o děti a domácnost.

Film si pohrává s genderovými rolemi a ukazuje, že i superhrdinové se potýkají s běžnými problémy rodičovství. Kromě poutavého příběhu a humoru, který ocení děti i dospělí, film ohromil i vizuální stránkou. Animace je dechberoucí a akční scény jsou dynamické a napínavé. „Úžasňákovi 2“ se stali jedním z nejúspěšnějších animovaných filmů roku 2018 a dokázali, že i po letech má tato superhrdinská rodina fanouškům stále co nabídnout.

Bohemian Rhapsody - Oscarový triumf

Film Bohemian Rhapsody, životopisný snímek o kapele Queen a jejím frontmanu Freddiem Mercurym, se stal jedním z největších vítězů předávání Oscarů v roce 2018. Film, který režíroval Bryan Singer a v hlavní roli se představil Rami Malek jako Freddie Mercury, získal celkem čtyři ceny Akademie, čímž překonal všechny ostatní nominované filmy roku 2018.

filmy 2018

Kromě ceny za nejlepší film, která je považována za nejprestižnější ocenění večera, si Bohemian Rhapsody odnesla také Oscara za nejlepší střih, nejlepší zvuk a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ramiho Maleka. Jeho elektrizující ztvárnění legendárního zpěváka bylo diváky i kritiky přijato s nadšením a vyneslo mu řadu ocenění, včetně Zlatého glóbu a ceny BAFTA.

Úspěch Bohemian Rhapsody na Oscarech a v kinech po celém světě jen potvrdil nesmrtelnost hudby Queen a neutuchající popularitu Freddieho Mercuryho. Film dokázal oslovit publikum napříč generacemi a připomenout světu, jak výjimečným umělcem Freddie Mercury byl.

Black Panther - Kulturní fenomén

Film Black Panther z roku 2018 nebyl jen dalším filmem o superhrdinovi. Byl to kulturní fenomén, který rezonoval s diváky po celém světě a zanechal nesmazatelnou stopu v historii kinematografie. Režisér Ryan Coogler dokázal skloubit strhující akční sekvence s hlubokým a emotivním příběhem o odkazu, zodpovědnosti a hledání vlastní identity.

Srovnání Filmových Trendů 2018 s Předchozím Rokem
Vlastnost 2017 2018
Počet filmů v českých kinech 420 450
Průměrná návštěvnost na film 12 500 diváků 11 800 diváků

Film se stal oslavou africké kultury a dědictví, které bylo v Hollywoodu dlouho opomíjeno. Od úchvatných kostýmů a hudby po detailně propracovaný fiktivní svět Wakandy, Black Panther ukázal krásu a bohatství africké kultury v celé své kráse.

Úspěch filmu Black Panther nebyl náhodný. Přišel v době, kdy se společnost stále více otevírala diverzitě a reprezentaci menšin ve filmu. Diváci, kteří se do té doby jen zřídka viděli na plátně v takovém světle, konečně dostali hrdinu, se kterým se mohli ztotožnit.

Black Panther se stal symbolem naděje a inspirace pro miliony lidí po celém světě a dokázal, že filmy o superhrdinech mohou být víc než jen zábavou. Mohou být i silným nástrojem společenské změny a reflexe.

Avengers: Infinity War - Rekordní tržby

Film Avengers: Infinity War z roku 2018, třetí díl filmové série Avengers a devatenáctý film filmového světa Marvelu, se stal kasovním trhákem a překonal řadu rekordů. Po svém uvedení do kin v dubnu 2018 film celosvětově utržil přes 2 miliardy dolarů, čímž se stal nejvýdělečnějším filmem roku 2018 a jedním z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

filmy 2018

Úspěch filmu byl přičítán silné základně fanoušků, působivým vizuálním efektům a napínavému příběhu. Film byl také chválen kritikou za herecké výkony, režii a emocionální hloubku. Avengers: Infinity War se stal kulturním fenoménem roku 2018 a upevnil pozici Marvel Cinematic Universe jako jedné z nejúspěšnějších filmových franšíz všech dob.

Filmy 2018 - Rok plný emocí

Rok 2018 byl pro filmové nadšence skutečnou lahůdkou. Do kin dorazila řada snímků, které nás rozesmály, dojaly k slzám i donutily k zamyšlení. Superhrdinské blockbustery uchvátily miliony diváků po celém světě, zatímco nezávislé filmy nabídly intimní a silné příběhy. České filmy se také blýskly a potvrdily, že tuzemská kinematografie má světu co nabídnout. Mezi nejdiskutovanější filmy roku 2018 patřil bezesporu Bohemian Rhapsody, životopisný snímek o kapele Queen a jejím frontmanu Freddiem Mercurym. Film sklidil ovace ve stoje i kritiku za nepřesnosti, ale jedno mu upřít nelze - Rami Malek v roli Mercuryho byl famózní. Dalším kasovním trhákem se stal Avengers: Infinity War, epické vyvrcholení deseti let trvající ságy studia Marvel. Fanoušci superhrdinů se dočkali strhující podívané plné akce, humoru i překvapivých zvratů. Rok 2018 ale nebyl jen o hollywoodských trhácích. Své místo si našly i komornější filmy s hlubokým poselstvím. Mezi ně patřil například Zelená kniha, dojemný příběh o nepravděpodobném přátelství mezi afroamerickým pianistou a jeho bílým řidičem v segregované Americe 60. let. Film si vysloužil tři Oscary, včetně ceny za nejlepší film. České filmy v roce 2018 reprezentovaly například historické drama Toman o kontroverzním poválečném politikovi Zdeňku Tomanovi nebo komedie Vlastníci, satirický pohled na absurdní svět bytových schůzí. Oba filmy se setkaly s příznivým ohlasem u diváků i kritiky a potvrdily, že český film má stále co říct. Rok 2018 byl zkrátka pro filmový svět rokem plným emocí, překvapení a nezapomenutelných filmových zážitků. Ať už dáváte přednost velkolepým spektáklům nebo komorním dramatům, rok 2018 vám jistě nabídl něco, co vás oslovilo.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: Bender

Tagy: filmy 2018 | filmy z roku 2018