Scala: Kino s duší a historií.

Kino Scala

Historie kina Scala

Kino Scala se nachází v srdci historické Olomouce, v budově bývalého německého kasina. Tato elegantní stavba, postavená v roce 1900, byla svědkem mnoha kulturních a společenských událostí. Po druhé světové válce se budova stala majetkem státu a v roce 1948 zde bylo slavnostně otevřeno kino s názvem "Mír". Po sametové revoluci prošlo kino rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 1998 bylo znovuotevřeno pod názvem "Kino Scala". Dnes je Kino Scala moderním kinem s kapacitou přes 500 míst, vybaveným nejmodernější projekční a zvukovou technikou. Nabízí pestrý program filmů, od hollywoodských blockbusterů po nezávislé a artové snímky. Kromě promítání filmů se Kino Scala stalo i místem konání koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí. Kino Scala je oblíbeným místem setkávání milovníků filmu a kultury a je nedílnou součástí kulturního dění v Olomouci.

Architektonický skvost

Kino Scala, to není jen tak obyčejné kino. Je to architektonický skvost, který nás vrací do zlaté éry kinematografie. Jeho secesní interiér s bohatou štukovou výzdobou, křišťálovými lustry a sametovými sedačkami v nás evokuje atmosféru prvorepublikových kin.

Srovnání kina Scala s dalšími vybranými kiny v Praze
Vlastnost Kino Scala Kino Lucerna Multikino CineStar Anděl
Počet sálů 1 1 10+
Atmosféra Historická, komorní Elegantní, historická Moderní, multiplex
Typ promítání Digitální, 35mm Digitální Digitální, IMAX

Už při vstupu do foyer nás ohromí majestátní schodiště s kovaným zábradlím. Sál kina, který pojme přes 500 diváků, je pak doslova pastvou pro oči. Monumentální plátno lemují bohatě zdobené balkony a lóže, strop zdobí nádherné fresky. Každý detail, od nástěnných maleb až po lampičky, vyzařuje eleganci a styl. Není divu, že je Kino Scala považováno za jeden z nejkrásnějších kinosálů v Evropě.

Bohužel, krása a historická hodnota ne vždy stačí k přežití v dnešní době. Kino Scala se potýkalo s finančními problémy a hrozil mu zánik. Naštěstí se našli nadšenci, kteří se o tento architektonický skvost postarali a vrátili mu jeho zašlou slávu. Dnes je Kino Scala opět živým kulturním centrem, kde se promítají filmy, pořádají se koncerty a divadelní představení.

Proměny a rekonstrukce

Kino Scala prošlo ve své historii řadou proměn a rekonstrukcí. Původní secesní budova z roku 1914, navržená architektem Vladimírem Jindřichem, prošla první větší rekonstrukcí již v roce 1931. Tehdy došlo k úpravě hlediště a instalaci zvukového systému. Další významná rekonstrukce proběhla v 60. letech 20. století, kdy bylo kino rozšířeno o další sál a modernizováno.

kino scala

Po roce 1989 se kino Scala potýkalo s finančními problémy a hrozilo mu uzavření. Naštěstí se podařilo najít investora a v roce 2009 prošlo kino rozsáhlou rekonstrukcí. Bylo zmodernizováno technické zázemí, zrekonstruováno hlediště a obnoven secesní interiér. Kino Scala se tak stalo moderním kinosálem s jedinečnou atmosférou.

Dnes je kino Scala oblíbeným místem pro filmové fanoušky i milovníky kultury. Kromě projekcí filmů se zde konají také koncerty, divadelní představení a další kulturní akce.

Široká programová nabídka

Kino Scala se neomezuje jen na mainstreamové trháky. Naopak, pyšní se pestrou nabídkou pro všechny filmové nadšence. Na své si přijdou milovníci artových snímků, dokumentů, klasiky i experimentálních počinů. Kino pravidelně pořádá filmové festivaly, tematické projekce a filmové kluby, které nabízejí prostor pro diskuzi a setkávání s tvůrci. Nechybí ani projekce s originálním zvučným doprovodem a programy pro rodiny s dětmi. Kino Scala si zakládá na tom, aby divákům zprostředkovávalo filmy v nejvyšší kvalitě, a to jak po stránce obrazové, tak i zvukové. Sál je vybaven moderní projekční a zvukovou technikou, která zaručuje nezapomenutelný filmový zážitek. Kino Scala je tak ideálním místem pro všechny, kteří hledají alternativu k běžnému filmovému programu a chtějí objevovat nové filmové světy.

Festivaly a filmové akce

Kino Scala se pyšní bohatou historií a je dějištěm mnoha filmových festivalů a akcí. Pravidelně se zde koná Febiofest, jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů v České republice. Febiofest představuje výběr nejnovějších filmů z celého světa a láká do Prahy filmové nadšence i profesionály. Další významnou událostí je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, který v Kině Scala pořádá projekce oceňovaných dokumentů. Kino Scala je také domovem menších filmových přehlídek a tematických festivalů, které se zaměřují na specifické žánry, režiséry nebo filmové země. Tyto akce poskytují divákům možnost objevovat nové filmy a setkávat se s filmovými tvůrci. Kino Scala se tak stává důležitým centrem filmové kultury v Praze.

kino scala

Kavárna a bar

V kině Scala nechodíme jen na filmy. Před filmem, po filmu, nebo jen tak na skleničku, vás zveme do kavárny a baru. Otevřeno máme vždy hodinu před začátkem prvního filmového představení a zavíráme hodinu po konci posledního filmu. Vychutnat si u nás můžete klasiku v podobě piva, vína a prosecca, ale i míchané nápoje a speciality od lokálních dodavatelů. Máme rádi poctivé suroviny a podporujeme lokální producenty. V nabídce tak najdete například kávu z pražské pražírny, limonády z lokálních ovocných šťáv a vína z moravských vinic. Kavárna a bar kina Scala je ideálním místem pro setkání s přáteli, posezení s rodinou nebo jen tak na relax s dobrou knihou. Atmosféru dotváří stylový interiér inspirovaný filmovou historií. Přijďte si užít příjemnou atmosféru a vychutnat si šálek kávy nebo sklenku vína v prostředí kina Scala.

Kino Scala, to není jen plátno a projektor, to je brána do světů fantazie, zrcadlo lidských osudů a místo setkávání s uměním v jeho nejčistší podobě.

Eliška Dvořáková

Atmosféra a genius loci

Kino Scala není jen tak ledajaké kino. Je to místo s duší, s historií, která na vás dýchne hned po vstupu do foyer. Už samotná budova, postavená v roce 1940, vypráví příběhy z minulosti. Prostor, kde se dříve odehrávaly divadelní představení a později promítaly filmové novinky, si uchoval svůj osobitý ráz. Vysoké stropy, zdobené štuky a klenuté oblouky navozují atmosféru první republiky, kdy elegance a styl byly samozřejmostí.

Po rekonstrukci v 90. letech se Kino Scala stalo oblíbeným místem setkávání milovníků filmu a kultury. Zachování původních architektonických prvků v kombinaci s moderním vybavením vytvořilo unikátní genius loci, který nelze popsat, pouze zažít. Ať už se sem vydáte na premiéru nového filmu, festivalový snímek nebo na koncert, atmosféra kina Scala vás pohltí a zaručí nezapomenutelný zážitek.

Vstupenky a rezervace

Kino Scala nabízí několik způsobů, jak si zajistit vstupenky na promítání. Lístky na filmy a další akce si můžete zakoupit online na oficiálních stránkách kina. Webová stránka poskytuje přehledný kalendář s programem, časy promítání a dostupností vstupenek. Platba online probíhá bezpečně platební kartou. Pokud preferujete osobní nákup, můžete navštívit pokladnu kina, která je otevřena vždy hodinu před začátkem prvního promítání. V pokladně lze platit hotově i kartou. Kino Scala umožňuje také rezervaci vstupenek telefonicky. Rezervace je nutné vyzvednout a uhradit nejpozději 30 minut před začátkem představení, jinak propadá. Pro školy a organizované skupiny nabízí Kino Scala zvýhodněné vstupné a možnost rezervace celých představení. Pro více informací o skupinových rezervacích a slevách je vhodné kontaktovat kino telefonicky nebo e-mailem.

kino scala

Dostupnost a parkování

Kino Scala se nachází v samém srdci Prahy, na adrese Štěpánská 22, Praha 1. Díky své poloze v centru města je kino skvěle dostupné jak městskou hromadnou dopravou, tak i pěšky. Nejbližší zastávkou metra je stanice Můstek (trasy A a B), odkud je to ke kinu cca 5 minut chůze. Tramvajová zastávka Jindřišská (linky 3, 9, 14, 24) se nachází přímo před kinem. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, parkování v okolí kina Scala je značně omezené a placené. Doporučujeme využít některé z okolních parkovišť, například parkovací dům Palladium nebo Kotva. Vzhledem k centrální poloze kina a omezeným možnostem parkování je vhodné zvážit využití MHD.

Kontakt a sociální sítě

Pro všechny filmové nadšence a zájemce o dění v Kině Scala jsme tu pro vás! Máte otázky ohledně programu, vstupenek nebo třeba technického vybavení kina? Neváhejte se na nás obrátit. Náš tým vám rád zodpoví veškeré dotazy a pomůže s případnými problémy. Kontaktovat nás můžete telefonicky během otevírací doby, emailem nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na našich webových stránkách.

Ať už se chcete dozvědět více o chystaných premiérách, filmových festivalech nebo speciálních akcích, sledujte Kino Scala na sociálních sítích. Pravidelně zveřejňujeme novinky, zajímavosti ze světa filmu a lákáme na jedinečnou atmosféru našeho kina. Najdete nás na Facebooku a Instagramu, kde s vámi sdílíme fotky, videa a aktuální informace. Staňte se součástí filmové komunity Kina Scala a už vám neunikne žádná novinka!

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Bender

Tagy: kino scala | informace o kině scala