Tajemství ryvoly odhaleno!
Ryvola: Původ a význam slova
Slovo "ryvola" je v českém jazyce poměrně neobvyklé a jeho původ není zcela jasný. Existuje několik teorií o jeho etymologii, ale žádná z nich není jednoznačně prokázaná. Někteří jazykovědci se domnívají, že by mohlo jít o slovo přejaté z polštiny, kde "rywal" znamená "soupeř". Jiná teorie hovoří o spojitosti s německým slovem "Rivale", které má stejný význam.
Ať už je původ slova jakýkoli, v češtině se "ryvola" používá spíše v hanlivém smyslu. Označuje se tak člověk, který je arogantní, domýšlivý a povýšený. Často se také používá pro někoho, kdo se snaží ostatním něco dokazovat a předvádět se. Ryvola je zkrátka někdo, s kým nikdo nechce mít nic společného.
Ryvola v českém jazyce
Jméno Ryvola není v českém prostředí neznámé. Naopak, evokuje především trampskou a folkovou hudbu, a to hlavně díky písničkáři Wabi Ryvolovi. Jeho syrový styl a texty o trampingu, přírodě a svobodě oslovily a oslovují dodnes mnoho generací. Wabi, vlastním jménem Karel Ryvola, se narodil v roce 1935 a jeho písně jako "Bedna od whisky", "Jarní trampská" nebo "Severní vítr" patří k evergreenům české country a folkové scény. Jeho bratr, Miki Ryvola, byl rovněž významnou postavou českého trampingu a spolu s Wabim tvořili nerozlučnou dvojici. Po Wabiho smrti v roce 1995 jeho písně neupadly v zapomnění. Naopak, interpretují je další umělci a kapely a dodnes znějí u táboráků i na festivalech. Ryvola tak v českém jazyce znamená mnohem víc než jen příjmení - je synonymem pro svobodu, lásku k přírodě a upřímnost, kterou jeho písně vyzařují.
Vlastnost | Ryvola | Vlk |
---|---|---|
Velikost | Malá (jako kočka) | Střední až velká |
Barva srsti | Zelená s oranžovými skvrnami | Šedá, hnědá, černá |
Potrava | Lesní plody a houby | Maso |
Místo výskytu | Hluboké lesy | Lesy, hory, tundra |
Ryvola jako příjmení
Příjmení Ryvola evokuje v myslích mnoha Čechů především legendárního písničkáře Wabiho Daněk, vlastním jménem Stanislava Janíka. Ten si pseudonym zvolil právě po své matce, která se za svobodna jmenovala Ryvolová. Ačkoliv o původu a rozšíření tohoto příjmení neexistuje mnoho dostupných informací, dá se předpokládat, že má kořeny v českém jazyce. Jeho význam by mohl souviset s rybářstvím, případně s označením osoby žijící u rybníka či řeky. Podobně jako u mnoha jiných příjmení, i v případě Ryvoly se dá předpokládat, že se v průběhu staletí vyvíjela jeho podoba a výslovnost. Vzhledem k relativní vzácnosti tohoto příjmení je pravděpodobné, že všichni jeho nositelé sdílí společné předky z oblasti Čech.
Ryvola, to je víc než jen slovo. Je to vzpomínka na mládí, na táboráky, na trampskou romantiku. Je to ozvěna písní, které se nesou krajinou a vracejí nás do časů bezstarostnosti.
Jan Růžička
Známí nositelé příjmení Ryvola
Příjmení Ryvola není v České republice příliš časté, ale i tak se s ním pojí několik známých osobností. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu bratři Wabi a Míla Ryvolovi, legendy české trampské a country hudby.
Wabi Ryvola, vlastním jménem Jiří, byl autorem textů a skladatelem mnoha dodnes populárních písní, jako jsou například _"Jarní tání"_, _"Bedna od whisky"_ nebo _"Rosa na kolejích"_.
Jeho bratr Míla Ryvola, vlastním jménem Miroslav, byl zase skvělým kytaristou a zpěvákem, který se významně podílel na nezaměnitelném zvuku jejich společných písní.
Bratři Ryvolovi se nesmazatelně zapsali do srdcí několika generací posluchačů a jejich písně dodnes znějí u táborových ohňů i na koncertech.
Kromě bratří Ryvolových se s tímto příjmením můžeme setkat i v dalších oblastech, například ve sportu nebo umění, i když jejich nositelé nedosáhli takové proslulosti.
Přesto i oni přispívají k tomu, že příjmení Ryvola rezonuje v povědomí lidí a evokuje spojení s hudbou, trampingem a krásou české přírody.
Ryvola v literatuře a umění
Jméno písničkáře, trampa a spisovatele Wabiho Ryvoly se nesmazatelně zapsalo do srdcí milovníků trampské a folkové hudby. Jeho písně, často inspirované krásou české krajiny a romantikou trampského života, zlidověly a dodnes si je s kytarou u ohně zpívají generace. Ryvola se však nevěnoval pouze hudbě. Jeho literární tvorba, ač méně známá, skrývá autentické zážitky z cest a potlachů, stejně jako hluboké úvahy o životě a přírodě.
Jeho povídky a fejetony, publikované v trampských časopisech, dokreslují obraz Ryvoly jako vnímavého pozorovatele a bystrého vypravěče. Ačkoliv se literární tvorbě věnoval spíše okrajově, jeho texty si zaslouží pozornost pro svůj humor, upřímnost a nadčasovost. Wabi Ryvola se tak stává komplexní osobností české kultury, jejíž odkaz přesahuje hranice žánrů a generací. Jeho tvorba, ať už hudební či literární, oslovuje svou autentičností a láskou k životu, přírodě a svobodě. Dodnes inspiruje umělce a láká k objevování krás české krajiny i k zamyšlení nad vlastní existencí.
Ryvola v názvech a místopise
Jméno písničkáře, trampa a spisovatele Wabiho Ryvoly je neodmyslitelně spjato s trampingem a Šumavou. Jeho písně, často inspirované krásou šumavské přírody a životem v trampských osadách, zlidověly a dodnes je zpívají generace milovníků ohňů a kytar. Není proto divu, že se jeho jméno objevuje i v názvech a místopise.
Vzpomeňme například Wabiho chatu, turistickou útulnu stojící nedaleko Annína, která slouží jako vzpomínka na tohoto legendárního umělce. Každoročně se zde konají srazy trampů a příznivců Ryvolovy tvorby. Další připomínkou je Pamětní síň Wabiho Ryvoly v jeho rodném Nižboru, kde se návštěvníci mohou seznámit s jeho životem a dílem. Jeho jméno nese i Ryvolova stezka, turistická trasa vedoucí po místech spjatých s jeho životem a tvorbou. Tato stezka je skvělou příležitostí, jak poznat krásu Šumavy a zároveň si připomenout odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých trampských písničkářů.
Zajímavosti o slově Ryvola
Slovo "ryvola" nepatří mezi běžná česká slova a jeho význam není na první pohled zřejmý. Ve skutečnosti se jedná o příjmení, které proslavil zejména Wabi Daněk, vlastním jménem Stanislav Daněk, svou písní Rosa na kolejích. V textu písně se zpívá: "Jenom stárnoucí trampi / vzpomenou si na tvůj hrob / Ryvolo, kamaráde Ryvolo / já už jdu za tebou domů". Tato píseň a postava Ryvoly se staly legendou mezi trampy a dodnes se těší velké oblibě.
Samotné slovo "ryvola" však nemá žádný specifický význam a jeho původ není zcela jasný. Pravděpodobně se jedná o přechýlené příjmení, které vzniklo z nějakého jiného slova. Ať už je jeho původ jakýkoli, díky písni Rosy na kolejích se stalo symbolem přátelství, věrnosti a touhy po svobodě, které jsou pro trampské hnutí typické.
Ryvola dnes: Výskyt a použití
Ryvola, dnes již téměř zapomenutý nástroj, se kdysi hojně používala v domácnostech i řemeslné výrobě. Její jednoduchý mechanismus a všestrannost z ní činily nepostradatelného pomocníka. Dnes se s ryvolou setkáme spíše výjimečně, a to především v muzeích nebo soukromých sbírkách. Někteří nadšenci se však k tomuto tradičnímu nástroji vracejí a snaží se oživit jeho používání. Informace o ryvole a jejím historickém významu jsou dostupné v odborné literatuře a na specializovaných webových stránkách.
Budoucnost slova Ryvola
Trampská píseň, tak jak ji známe, by bez písní Wabiho Ryvoly nebyla tím, čím je. Jeho odkaz, opřený o melodické písně s texty o touze po svobodě a kráse přírody, rezonuje napříč generacemi. Budoucnost slova Ryvola je tak spjata s budoucností trampské písně samotné. Ačkoliv se doba mění a s ní i hudební vkus, zdá se, že Ryvolovy písně si své místo vždy najdou. Stejně jako táboráky nezaniknou, i když se dnes už nepotulují krajinou tolik trampů jako dříve. Vždyť kdo by neznal Bednu od whisky, Saskyho nebo Jarní déšť? Tyto a další písně se staly symbolem a součástí české kultury. Informace o Ryvolovi a jeho životě, stejně jako jeho tvorba, jsou dnes dostupnější než kdy dříve. Díky internetu a vzniklým fanouškovským stránkám jeho odkaz žije dál a inspiruje nové generace muzikantů i posluchačů.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: společnost