Živí mrtví na plátně: Proč nás zombie filmy pořád tak baví?
- Od nemrtvých k běsnícím davům
- Více než jen horor
- Sociální komentář skrz hnijící maso
- Evoluce zombie žánru
- Kultovní klasiky a moderní pecky
- Vliv na popkulturu
- Srovnání populárních zombie filmů
- Zombie seriály - od Walking Dead k…
- Čeští zástupci nemrtvých
- Proč nás zombie stále fascinují?
- Budoucnost žánru: Inovace nebo stagnace?
Od nemrtvých k běsnícím davům
Fenomén zombie se v kinematografii objevuje už od 30. let 20. století, ale teprve v 60. letech s příchodem George A. Romera a jeho kultovního snímku "Noc oživlých mrtvol" se zrodil moderní archetyp nemrtvého. Romerovy filmy nepoužívaly zombie jen jako bezduché monstrum, ale jako metaforu společenských problémů, jako je rasismus, konzum a strach z neznámého.
V 70. a 80. letech se zombie filmy staly spíše exploatační záležitostí, zaměřenou na krvavé efekty a laciné lekání. S příchodem nového tisíciletí se ale žánr dočkal renesance. Filmy jako "28 dní poté" a "Úsvit mrtvých" (remake Romerova snímku) přinesly svěží vítr do žánru a zombie se stali opět relevantním tématem.
Dnešní zombie filmy se zaměřují na různé aspekty lidské existence v postapokalyptickém světě. Zatímco některé snímky, jako "Světová válka Z", se soustředí na globální dopad zombie apokalypsy, jiné, jako "Mrtví" (Warm Bodies), zkoumají možnost empatie a lidskosti i u nemrtvých.
Popularita zombie filmů se odráží i v dalších médiích, jako jsou seriály ("Živí mrtví"), videohry ("Resident Evil") a literatura ("Světlo zhaslo" od Maxe Brookse). Zombie se stali součástí moderní popkultury a jejich popularita jen tak neutichne.
Více než jen horor
Zombie filmy a seriály se v posledních letech staly fenoménem, který dalece přesahuje rámec hororového žánru. Co nás tak fascinuje na příbězích o nemrtvých, kteří se toulají po světě a touží po lidském mase? Odpověď je složitější, než by se mohlo zdát. Zombie apokalypsa slouží jako zrcadlo společnosti, odrážející naše strachy, úzkosti a morální dilemata.
V jádru žánru se skrývá strach z neznámého, z konce civilizace, jak ji známe. Zombie představují hrozbu, která je nepředvídatelná, neúprosná a nepodléhá žádné logice. Jsou ztělesněním chaosu a destrukce, která nás může kdykoli potkat. Zároveň nám zombie filmy nabízejí možnost prozkoumat, co by se s námi stalo v extrémních situacích. Jak bychom se zachovali, kdybychom museli bojovat o přežití? Kdo by se stal naším spojencem a kdo by nás zradil?
Zombie filmy a seriály se však neomezují pouze na akční scény a krvavé masakry. Často se v nich objevují i hlubší myšlenky o lidské povaze, o tom, co nás dělá lidmi a co nás dělí od monster. V některých příbězích se zombie stávají metaforou pro různé společenské problémy, jako je konzum, individualismus nebo ztráta identity. Zombie apokalypsa se tak stává platformou pro kritiku současného světa a pro reflexi nad tím, kam jako lidstvo směřujeme.
Sociální komentář skrz hnijící maso
Zombie filmy, ať už se jedná o klasické horory jako „Noc oživlých mrtvol“ nebo modernější akční podívanou typu „Světová válka Z“, v sobě často nesou hlubší poselství, než by se na první pohled mohlo zdát. Hnijící maso a krvelačné choutky nemrtvých stvoření slouží jako metafora pro různé aspekty lidské společnosti a chování.
Někdy zombie filmy kritizují konzumní společnost. Hordy nemrtvých, bezduchých bytostí, poháněných jen touhou po konzumaci, odrážejí materialistické a nenasytné tendence moderního světa. V jiných případech se zombie stávají symbolem strachu z neznámého a ztráty kontroly. Rychlé šíření nákazy a rozpad společnosti v těchto filmech zrcadlí obavy z pandemie, terorismu nebo kolapsu systému.
Zombie filmy také často komentují témata jako sociální nerovnost a rozdělení společnosti. Bohatí a mocní se v těchto příbězích často ukrývají v izolovaných komunitách, zatímco chudí a marginalizovaní jsou ponecháni napospas osudu.
Ať už je jejich poselství jakékoli, zombie filmy nám skrze hnijící maso a krvavé scény nastavují zrcadlo a nutí nás zamyslet se nad stavem naší společnosti a lidské povahy.
Evoluce zombie žánru
Žánr zombie prošel od svého zrodu dramatickou evolucí. První zombie filmy, jako například "Bílý zombie" z roku 1932, čerpaly inspiraci z haitské mytologie a voodoo. Tyto filmy často zobrazovaly zombie jako bezduché loutky ovládané zlým čarodějem. V 60. letech 20. století George A. Romero se svým filmem "Noc oživlých mrtvol" zásadně předefinoval žánr. Romerovy zombie nebyly magické bytosti, ale spíše zmutovaní kanibalové šířící se jako virus. Tento nový typ zombie, poháněný spíše biologickými než nadpřirozenými silami, se stal archetypem pro moderní zombie filmy.
Pozdější filmy a seriály, jako například "28 dní poté" nebo "Živí mrtví", dále rozvíjely koncept zombie a zkoumaly témata jako společenský kolaps, ztráta lidskosti a boj o přežití. Dnes se zombie žánr rozrostl do neuvěřitelné šíře, od akčních hororů jako "World War Z" po komedie jako "Soumrak mrtvých" a romantické filmy jako "Mrtvá nevěsta Tima Burtona". Zombie se staly nedílnou součástí populární kultury a jejich evoluce odráží naše měnící se obavy a fascinaci.
Kultovní klasiky a moderní pecky
Žánr zombie filmů se může pochlubit bohatou historií a pestrou škálou děl, od kultovních klasik až po moderní pecky. Mezi nestárnoucí klasiky patří bezesporu "Noc oživlých mrtvol" George A. Romera z roku 1968, která definovala žánr a ovlivnila všechny následující zombie filmy. Romerovo mistrovské dílo představilo koncept pomalých, nemyslících zombií hladových po lidském mase a nastavilo laťku pro společenskou kritiku a hororové prvky v žánru. Další ikonou je "Zombie" (Dawn of the Dead) z roku 1978, také od Romera, která posunula hranice brutality a satiry.
Moderní zombie filmy staví na základech, které položily tyto klasiky, a přinášejí svěží nápady a inovativní přístupy. "28 dní poté" Dannyho Boylea z roku 2002 představil koncept nakažlivých, extrémně rychlých zombií, které do žánru vnesly nový prvek chaosu a napětí. Film "REC" z roku 2007 španělských tvůrců Jaumea Balagueróa a Paca Plazy nabídl klaustrofobní a intenzivní zážitek z pohledu ruční kamery, který diváky vtáhl přímo do centra děsivého zombie ohniska. A nesmíme zapomenout na komediální zombie horor "Soumrak mrtvých" Edgara Wrighta z roku 2004, který vtipně parodoval klišé žánru a zároveň si zachoval napětí a gore.
Zombie filmy jsou jako zrcadlo. Ukazují nám, co se stane, když ztratíme lidskost, když se staneme jen prázdnými schránkami, hnanými primitivními instinkty. A co je nejhorší, nutí nás ptát se, zda v nás kousek té bestie nedřímá také.
Bořivoj Kadlec
Vliv na popkulturu
Fenomén zombie filmů se hluboce zapsal do světa popkultury a ovlivnil nespočet dalších děl, žánrů a médií. Odkazují na ně videohry jako Resident Evil a The Last of Us, které si vypůjčují motivy přežití v postapokalyptickém světě zamořeném nemrtvými. Komiksová série The Walking Dead od Roberta Kirkmana zase dokazuje, že zombie žánr dokáže oslovit i náročnější publikum komplexním příběhem a propracovanými postavami.
Film | Rok vydání | Režisér | Hlavní herec/herečka | Hodnocení na ČSFD |
---|---|---|---|---|
Noc oživlých mrtvol | 1968 | George A. Romero | Duane Jones | 85% |
Úsvit mrtvých | 1978 | George A. Romero | Ken Foree | 83% |
28 dní poté | 2002 | Danny Boyle | Cillian Murphy | 78% |
Zombieland | 2009 | Ruben Fleischer | Jesse Eisenberg | 79% |
Vliv zombie filmů se nevyhnul ani hudbě. Kapely jako The Misfits a Rob Zombie ve své tvorbě často využívají hororovou estetiku a tematiku nemrtvých. Zombie se stali i nedílnou součástí televizní zábavy, o čemž svědčí popularita seriálu The Walking Dead, který se stal globálním fenoménem.
Kromě přímých adaptací a inspirací se zombie dostali i do jiných žánrů. Komedie jako Zombieland a Shaun of the Dead vtipně kombinují hororové prvky s humorem a satirou. Romantický film Warm Bodies zase ukazuje, že i zombie mohou prožívat lidské city.
Fenomén zombie se promítl i do módy, s oblibou kostýmů nemrtvých na halloweenských večírcích a tematických akcích. Zombie běhy, kde účastníci utíkají před "živými mrtvými", se staly populární formou sportovní zábavy.
Vliv zombie filmů na popkulturu je nepopiratelný. Od filmů přes seriály, videohry, komiksy až po hudbu a módu, zombie žánr ovlivnil způsob, jakým vnímáme zábavu a popkulturu jako celek.
Zombie seriály - od Walking Dead k…
Žánr zombie filmů a seriálů se v posledních desetiletích proměnil z okrajové záležitosti v masový fenomén. Od klasiky jako „Noc oživlých mrtvol“ George A. Romera až po moderní hity jako „Živí mrtví“ (The Walking Dead) se zombie stali neodmyslitelnou součástí popkultury. Seriál „Živí mrtví“ z roku 2010 se stal milníkem v žánru a ukázal, že zombie apokalypsa může být i platformou pro komplexní postavy a hluboké příběhy.
S popularitou „Živých mrtvých“ se roztrhla i stavidla a na obrazovky se dostala záplava seriálů s tematikou zombie. Mezi ty nejznámější patří „Fear the Walking Dead“, spin-off „Živých mrtvých“, který se zaměřuje na počátky zombie apokalypsy, nebo „The Walking Dead: World Beyond“, který se odehrává deset let po událostech původního seriálu. Dalšími oblíbenými seriály jsou „Z Nation“, komediální horor s prvky road-tripu, „Black Summer“, drsný a realistický pohled na přežití v zombie apokalypse, nebo „Kingdom“, jihokorejský seriál, který kombinuje zombie s historickým dramatem.
Zatímco některé seriály se drží tradičního pojetí zombie jakožto pomalých a nemyslících stvůr, jiné přinášejí do žánru nové prvky. Například v seriálu „iZombie“ je hlavní hrdinkou zombie, která se živí mozky mrtvých a díky tomu získává jejich vzpomínky. V seriálu „Santa Clarita Diet“ se zase žena stane zombie a musí se vypořádat s touhou po lidském mase.
Zombie seriály se liší nejen v pojetí zombie, ale i v tónu a atmosféře. Zatímco některé seriály jsou plné krve a násilí, jiné se zaměřují spíše na psychologické aspekty přežití v postapokalyptickém světě. Ať už preferujete drsnou realitu nebo horor s humorem, v žánru zombie seriálů si určitě najdete to své.
Čeští zástupci nemrtvých
Ačkoliv se Česká republika nemůže pyšnit tak masivní produkcí zombie filmů jako například Spojené státy, i u nás se najde pár kousků, které se do tohoto žánru s chutí pustily. Možná vás překvapí, že první český zombie film spatřil světlo světa už v roce 1935. Jmenoval se "Mrtvý slídí" a natočil ho režisér Martin Frič. Film bohužel nepřežil druhou světovou válku a dnes je považován za ztracený.
V moderní české kinematografii se k zombie tématu odvážili například tvůrci filmu "Choking Hazard" z roku 2011. Ten se s humorem a nadsázkou pustil do žánrových klišé a nabídl divákům krvavou zábavu s originálními nápady. Dalším zajímavým počinem je krátkometrážní snímek "Zombíci na Šumavě" z roku 2014, který se snažil o serióznější pojetí zombie apokalypsy v českém prostředí.
Vedle celovečerních filmů se zombie tematika objevuje i v českých seriálech. Za zmínku stojí například epizoda "Pustina" ze seriálu "Okresní přebor", která paroduje žánrové konvence a nabízí humorný pohled na zombie apokalypsu v malém českém městě.
I když česká zombie produkce není tak rozsáhlá, rozhodně se v ní najdou zajímavé a originální kousky, které potěší fanoušky žánru. A kdo ví, třeba se v budoucnu dočkáme i dalšího českého zombie filmu, který si získá mezinárodní uznání.
Proč nás zombie stále fascinují?
Fenomén zombie filmů a seriálů je s námi už desítky let a zdá se, že jeho popularita neklesá. Proč nás ale vlastně tito hnijící, nemrtví tvorové tak fascinují? Možná je to tím, že představují ultimátní hrozbu – ztrátu naší lidskosti a kontroly nad vlastním tělem. Zombie filmy často pracují s tématy strachu ze smrti, z neznámého a z kolapsu společnosti. V chaotickém světě plném nejistot se tak zombie apokalypsa může jevit jako děsivě reálná možnost.
Zároveň nám ale zombie filmy dávají i naději. Sledujeme hrdiny, kteří se i přes nepřízeň osudu nevzdávají a bojují o přežití. Identifikujeme se s jejich strachem, odhodláním a touhou po návratu k normálnosti. V kontextu zombie apokalypsy se navíc vytrácejí běžné společenské konvence a pravidla, což nám umožňuje fantazírovat o tom, jak bychom se v takové situaci zachovali my sami. Zombie filmy tak v nás probouzí jak naše nejtemnější obavy, tak i naši instinkt přežití a touhu po hrdinství.
Budoucnost žánru: Inovace nebo stagnace?
Žánr zombie filmů prošel v průběhu let mnoha proměnami, od pomalých, nemyslících hord až po rychlé, agresivní stvůry. S každým novým filmem se objevují otázky o budoucnosti žánru. Uvidíme inovativní přístupy, nebo nás čeká stagnace a opakování již stokrát viděného?
Někteří tvůrci se snaží žánr oživit novými prvky, ať už se jedná o zkoumání psychologických dopadů apokalypsy, experimentování s různými podžánry (komedie, romantika) nebo hledání originálních příčin zombie nákazy. Příkladem může být film "Vlak do Pusanu", který zkombinoval zombie horor s napínavým thrillerem odehrávajícím se ve vysokorychlostním vlaku.
Na druhou stranu je zde riziko, že se žánr stane obětí vlastního úspěchu. Neustálé opakování stejných klišé a nedostatek originality může vést k únavě diváků. Filmy s tématem zombie se staly tak běžnou součástí popkultury, že je těžké přijít s něčím skutečně novým a svěžím.
Budoucnost žánru tak leží v rukou tvůrců. Pokud se jim podaří najít inovativní způsoby, jak pracovat s tématem zombie, a zároveň si zachovají napětí a hrůzu, které jsou pro tento žánr typické, pak se zombie filmy můžou těšit divácké přízni i nadále.
Publikováno: 21. 08. 2024